Audi vyhráva právnu bitku s Nio o názvy modelov v Nemecku24. Január 2023

Názov vozidla je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako ho potenciálny zákazník identifikuje, pričom automobilky tieto označenia rýchlo chránia. Audi práve vyhralo takýto prípad, keď mníchovský súd rozhodol, že Nio ES6, ES7 a ES8 sú príliš podobné S6, S7 a S8, čo sú zaužívané označenia luxusných, športových automobilov Audi.

Nio už nesmie inzerovať vozidlá s týmito názvami v Nemecku. Ak dôjde k porušeniu, výkonný riaditeľ spoločnosti by podľa spoločnosti Automobilwoche mohol čeliť pokute vo výške 250 000 EUR alebo šesť mesiacov odňatia slobody.

Nio zatiaľ nepredáva ES6 ani ES7 v Nemecku. Nio ES7 je tam k dispozícii a spoločnosť už zmenila názov na Nio EL7.

Nio ES6, ES7 a ES8 sú elektrické crossovery. Audi S6, S7 a S8 sú však štvordverové luxusné, športové autá verzie sedan. Audi používa prezývku S pre výkonné modely od roku 1990.

Tento právny spor sa ešte celkom neskončil. Vo vyhlásení pre Automobilwoche zástupca Nio hovorí, že spoločnosť má v úmysle sa proti verdiktu odvolať.

Audi podalo žalobu proti Nio v roku 2022. Výrobca elektromobilov spočiatku reagoval tak, že pri ich zobrazovaní z vozidiel odstránil odznaky ES6 a ES8. Značka Nio začala v Číne a v roku 2021 začala vyvážať výrobky do Nórska. Následne v roku 2022 bol spustený predaj v Nemecku, Holandsku, Švédsku a Dánsku.
Luxusné, športové autá Audi na elektrický pohon sú budúcnosťou značky. Sedan A6 E-Tron bude uvedený na trh neskôr v tomto roku. V roku 2024 sa pripojí aj verzia Avant.

zdroj: motor1.com