Novinky

Audi posiela modelovú radu A6 do servisu kvôli zadným sedadlám2. December 2022

Automobilka Audi volá do servisu viac ako 50.000 vozidiel sedan, kombi a sportback, ktoré vychádzajú z modelovej rady Audi A6 (2019-2022). Luxusné, športové autá tejto kategórie musia do servisu kvôli problémom zadných sedadiel. Tento problém môže vypnúť kľúčový riadiaci modelu a uviesť auto do neovládateľnej podoby.

Servisná kampaň sa týka 50.883 vozidiel, pričom ide o luxusné, športové autá Audi A6- Audi S7 (2020-2022), Audi S6 sedan a A6 Allroad (2021-2022), Audi RS6 Avant , RS7 sportback a Audi A6 a A7 (2019-2022). V týchto modeloch je ovládací modul umiestnený pod zadnými sedadlami a v prípade, že sa vzadu rozleje dostatočné množstvo tekutiny na sedadlo, môže sa látka potenciálne dostať do riadiaceho modelu, ktorý sa následne sám vypne, aby ochránil ďalšiu elektroniku auta.

Dobrou správou je, že aj po takejto nehode auto stále nejako funguje. Na prístrojoch sa zobrazí varovanie a auto bude fungovať v núdzovom režime, čo znamená, že je možné šoférovať, brzdiť, ale výkon a maximálna rýchlosť sa zníži. Ešte lepšou správou je, že je jednoduchá. Oprava pre tieto luxusné, športové autá je pritom jednoduchá. Audi inštaluje pod sedadlo ochranný kryt, aby sa do modulu nedostali tekutiny.

zdroj: autoblog.com


Spoločná firma Bugatti a Rimac je nad očakávanie zisková1. December 2022

Spoločný podnik medzi chorvátskym výrobcom elektrických superšportov Rimac a Bugatti je oveľa ziskovejší, než sa očakávalo, keďže obe značky pracujú na vývoji luxusných, športových automobilov spoločne pod jednou strechou.

Mate Rimac, generálny riaditeľ Rimac k tomu povedal: ´´Je to veľmi ziskové a peňažní tok je pozitívny, oveľa viac ako sme čakali. Je to obojstranne výhodná situácia pre obe automobilky. Spoločný podnik priniesol množstvo synergii pre vývoj nových luxusných, športových automobilov.´´

Rimac Group obsahuje spoločný podnik Bugatti-Rimac JV, ktorá vyrába luxusné, športové autá Rimac Nevera a Bugatti Chiron. Spoločný podnik je zo 45% vlastnený automobilkou Porsche AG.

Začiatkom tohto roka získala skupina 500 miliónov EUR na nové kolo financovania. Šéf Rimac uviedol, že firma si vytvoril skutočne úzky strategický vzťah s Porsche.

Mate Rimac k tomu povedal: ´´Skutočne spolupracujeme na množstve úrovniach, vyvíjame a vyrábame veľa spoločných kľúčových prvkov budúcej hybridizácie a elektrifikácie pre luxusné, športové autá Porsche. Chceme byť viac ako Ferrari s predvídateľným, stabilným a ziskovým podnikaním. Až potom by sme chceli ísť na burzu.´´

zdroj: autoblog.com


Superšport De Tomaso P900 používa syntetické palivo30. November 2022

Nie je to trendy hyperšportový model, luxusné, športové auto De Tomaso P900 je ďalším druhom anomálie v automobilovom priemysle pre hornú vrstvu. Pod kapotou P900 sa ukrýva motor V12, ktorý poháňa výhradne syntetické palivo a to až do 12.300 otáčok za minútu.

Luxusné, športové autá De Tomaso P900 majú karbónové telo a cenovku 3 milióny EUR. Do predaja sa dostane len 18 exemplárov. Model má hmotnosť len 900 kg, pričom samotný motor tvorí asi štvrtinu celej hmotnosti. Aj keď samotné predstavenie tohto superšportu príde až na jar budúceho roka a vývoj bude prebiehať až do roku 2024, už teraz sa vie, že výkon modelu by mal byť 900 HP.

Šéf De Tomaso Norman Choi k modelu P900 povedal: ´´Ako vášnivý automobilový nadšenec je pre mňa veľmi ťažké prijať tichú budúcnosť elektromobilov. Veríme, že alternatíva existuje a vývoj na našej novej platforme poháňanej syntetickými palivami je naším riešením, ako udržať luxusné, športové autá so spaľovacími motormi pri živote.´´

zdroj: autoblog.com


Audi RS6 Avant a RS7 dostali výkonnejší balíček Performance29. November 2022

Automobilka Audi odhalila nové, luxusné, športové autá Audi RS6 Avant a Audi RS7 Sportback, ktoré ponesú označenie Performance. Idú o verziu modelov RS, ktorá je ešte výkonnejšia a agresívnejšia.

Luxusné, športové autá Audi RS6 Avant Performance a RS7 Sportback Performance majú pod kapotou vylepšený biturbo motor V8 o objeme 4.0 litra, ktorý má zvýšený plniaci tlak a väčšie turbo, čo má za následok vyšší výkon o 30. Verzie Performance teda ponúkajú výkon 630 HP a krútiaci moment 850 Nm. Model zvládne zrýchlenie z 0-100 km/h za 3,4 sekundy, čo je oproti štandardnej verzii o 0,2 sekundy rýchlejšie.

Vylepšená je aj 8 stupňová automatická prevodovka, ktorá je preladená na rýchlejšie radenie. Nový je aj stredový diferenciál, ktorý je ľahší a kompaktnejší. Dokáže rozdeliť až 85% krútiaceho momentu na zadnú nápravu, pričom tiež zlepšuje ovládateľnosť.

Nové, luxusné, športové autá Audi RS6 Avant Performance a RS7 Performance budú v ponuke aj s 22´´ originál diskami Audi Sport v dizajne 5Y. Disky sú navrhnuté tak, aby boli výrazne ľahšie a aby pomáhali chladeniu bŕzd. Audi môže disky obuť na vysokovýkonné pneumatiky Continental Sport Contact 285/30 R22.

Štandardom pre luxusné, športové autá Audi RS6/RS7 Performance bude balíček RS Dynamic, ktorý obsahuje natáčanie zadných kolies, maximálnu rýchlosť až 280 km/h a keramické brzdy.

Model Performance dostal matne šedé doplnky exteriéru, pričom je možné si objednať aj lesklé čierne obloženie, prípadne doplnky z uhlíkových vlákien. Pre vnútorné prešívanie je zvolená modrá farba Mercato a viac použitá je aj Alcantara. Logo RS Performance sa objaví aj na projektore dverí po otvorení.

Luxusné, športové autá Audi RS6 Avant a RS7 Sportback Performance idú do aktuálne do predaja, štandardná cena začína na hodnote 135.000,- EUR.

zdroj: autoblog.com


Jediné matne čierne Ferrari Enzo ide do aukcie28. November 2022

Dostať v roku 2004 na luxusné, športové auto Ferrari Enzo matnú čiernu farbu, bolo fakticky nemožné, bola to v tej dobe takmer svätokrádež. V tom čase mala ale kráľovská rodina z Bruneja na Ferrari stále veľký vplyv a tak sa stalo, že jedno Enzo bolo vyrobené vo farbe Nero Opaco.

Áno, je to jediné Ferrari Enzo, ktoré bolo fabrikou Ferrari dodané v čiernej matnej farbe. Auto si objednal člen rodu Bolkiah, kráľovskej rodiny Bruneja, ktorá je najviac spätá so sultánovou zbierkou luxusných, športových automobilov. Aukčná sieň RM Sotheby´s tvrdí, že ide vôbec o prvé luxusné, športové auto Ferrari, ktoré tento odtieň dostalo. Navyše Ferrari Enzo s touto farbou je jediné na svete.

Auto prešlo nedávno kozmetickým reštaurovaním Carrozzeria Zanasi, čo je oficiálna lakovňa pre všetky luxusné, športové autá Ferrari. Cena za kompletnú opravu bola vo výške 110.000,- EUR.

Ferrari Enzo vo farbe Nero Opaco bolo vyrobené 15. Októbra 2004 a následne bolo prevezené do rodinného sídla majiteľa v Londýne. Tam sa s ním občas niekto previezol, pričom následne bolo prevezené do ázijsko- pacifickej oblasti. Luxusné, športové auto Ferrari Enzo Nero Opaco má nájazd len 5.730 HP a do predajnej aukcie ide 5.-7. decembra. Očakáva sa, že cena za takto jedinečný kúsok bude v rádoch miliónov EUR.

zdroj: rmsothebys.com


Predajný rok 2023 je pre superšport Audi R8 posledný27. November 2022

Automobilka Audi predstavila v októbri finálnu verziu pre luxusné, športové autá Audi R8 V10 GT RWD. Je to len druhýkrát kedy Audi R8 nesie označenie GT (prvýkrát v roku 2012). Špeciálna edícia ide od predaja len v obmedzenej sérii 333 kusov verzie kupé, pričom budúci rok je naplánovaný finálny predaj asi 2.000 kusov Audi R8. Následne na to bude po 17. rokoch a po dvoch generáciách predaj Audi R8 ukončený.

Čo príde po roku 2023 zatiaľ nie je jasné. Audi oficiálne nič nepotvrdilo, pričom je ale silný predpoklad, že nástupcu modelu R8 bude mať elektrický pohon. Špekulácie prebiehajú aj o samotnom označení, keďže nie je isté, ako sa tieto luxusné, športové autá budú volať. Interne sa vyvíjaný model údajne označuje ako Rnext, pričom uvedenie sa posúva niekde okolo roku 2029.

S akým novým modelom Audi príde, a čí vôbec dostane R8 nástupcu, ukáže až čas. Pre teraz je ale isté, že luxusné, športové autá Audi R8 V10 Performance RWD idú do predaja v obmedzenej sérii a cenovkou začínajúcou na hodnote 160.000,- EUR.

zdroj: autoblog.com


Lamborghini Countach musí do servisu kvôli krytu motora26. November 2022

Luxusné, športové autá Lamborghini Countach boli minulý týždeň zavolané do servisu kvôli problémom skleneného krytu motora, uviedol úrad pre bezpečnosť cestnej premávky v USA.

Lamborghini dostalo 10. Októbra informáciu od majiteľa z Kataru, ktorá hovorila o tom, že jeden zo štyroch sklenených krytov motora sa odtrhol, keď bolo auto v pohybe. Sklenené kryty sú umiestnené nad atmosférickým motorom V12 o objeme 6.5 litra, ktorý generuje výkon 803 HP.

Tento incident prinútil Lamborghini, aby zahájila vyšetrovanie, ktoré nakoniec určilo, že za problém môže dodávateľ dielov. Presná chyba pramení z problému pri lepení sklenených panelov, čo môže viesť k oddeleniu panelov nad motorom.

Výbor pre bezpečnosť výrobkov Lamborghini rozhodol, že všetky luxusné, športové autá Lamborghini Countach budú stiahnuté do servisu. Tam budú všetky vozidlá skontrolované a v prípade potreby bude chybný diel vymenený. Každé, nové, luxusné, športové auto Lamborghini Countach postavené od októbra 2022 už bude mať problém vyriešený priamo v Sant´Agata Bolognese.

zdroj: roadandtrack.com


Elektrický Fiat 500e Abarth je rýchlejší ako benzínový model25. November 2022

Obľúbený Fiat 500 Abarth má konečne nástupu. Malé, luxusné, športové auto Fiat 500e Abarth dostalo výkonný elektromotor a športovejší štýl. Aj keď celkový výkon je nižší ako u najsilnejšej benzínovej verzie, Fiat hovorí, že elektrická verzia je na trati rýchlejšia.

Dizajn vylepšuje nový, unikátny predný nárazník s agresívnejšími prieduchmi. Nové sú aj prahové nadstavce, difúzor a biele vložky, ktoré ladia s predným vzduchovým predelom. Logo Abarth na bokoch bolo tiež vylepšené tak, aby zodpovedalo téme elektrickej energie. Malé, luxusné, športové autá Fiat 500e Abarth jazdia na 18´´ originál diskoch. Interiér v úvodnej výbave prináša trojramenný volant, Alacantaru a pedále z nerezovej ocele.

Hlavným vylepšením modelu je ale výkon. Malé, luxusné, športové autá Fiat 500e Abarth ponúkajú výkon 153 HP. Model dokáže zrýchliť z 0-100 km/h za 7 sekúnd. Vylepšením prešli určite aj brzdy a podvozok, aj keď Fiat podrobnosti neuviedol. Každopádne elektrický model je údajne o viac ako sekundu rýchlejší na testovacej trati, ako benzínový model Fiat 500 Abarth 695 (výkon 180 HP).

Verzia Abarth nebude mať väčší dojazd ako bežný Fiat 500e. Výkon zaisťuje rovnaká batéria 42 kWh, ktorá by mala stačiť na dojazd okolo 320 km. U verzie Abarth sa dojazd pravdepodobne o niečo skráti.

zdroj: autoblog.com


Mercedes-Benz spolupracuje na filme Avatar: Cesta vody24. November 2022

Značka Mercedes-Benz vstupuje do ďalšej fázy strategickej spolupráce na filme Avatar: Cesta vody od štúdia 20th Century Studios. Cieľom je, aby sme do emocionálneho zážitku zo značky zahrnuli témy ako ekologická udržateľnosť, mobilita budúcnosti, technológie a inovácie. Začína sa spoločná celosvetová kampaň na propagáciu očakávaného filmu Avatar: Cesta vody od spoločnosti 20th Century Studios. Nový film bude mať v slovenských kinách svoju premiéru 15. decembra. Posolstvo vychádza z myšlienky kampane „Zem je naša Pandora“ a je zamerané na zodpovednosť za našu planétu. Takto zvýrazňuje aj jedno z posolstiev spoločnosti Mercedes-Benz: „Každá aktivita sa počíta. Pridajte sa k našej ceste smerujúcej do plnoelektrickej budúcnosti.“ Dojmy z krajiny vo filme Avatar: Cesta vody sa v rámci exkluzívnych filmových záberov spájajú s miestami na Zemi a vytvárajú víziu takmer magicky pôsobiaceho sveta. Prostriedky kampane zahŕňajú aj plnoelektrické luxusné, športové autá Mercedes-EQ vrátane nového EQE SUV. Kampaň sa uskutoční celosvetovo na hlavných trhoch výrobcu vozidiel Mercedes-Benz a zahŕňa televíziu, kino, digitálne a sociálne médiá. Spoločné propagačné prostriedky budú obsahovať varianty s trvaním 30, 20, 15 a 10 sekúnd. Spoločná propagačná kampaň uzatvára kruh, ktorý sa začal vozidlom VISION AVTR – koncepčným vozidlom, ktoré je inšpirované svetom filmu Avatar.

„AVATAR je jednou z najúspešnejších filmových franšíz na svete s posolstvom, ktoré korešponduje s postojom našej spoločnosti, ako aj s cieľmi našej ‚Ambície 2039‘. Zdieľame presvedčenie, že k prírode treba pristupovať s väčším rešpektom, pričom musíme chrániť jej zdroje. Táto spoločná propagácia s filmom Avatar: Cesta vody nás sprevádza na ceste našej transformácie ako spoločnosti. Aj my sa riadime koncepciou filmu AVATAR a pri uplatňovaní udržateľnej obchodnej stratégie sa zameriavame na dosiahnutie rovnováhy medzi ekologickými, ekonomickými a sociálnymi záujmami,“ hovorí Ola Källenius, predseda predstavenstva spoločnosti Mercedes-Benz Group AG.

„Veľmi sa tešíme z našej globálnej spolupráce so spoločnosťou Mercedes-Benz pri príležitosti uvedenia filmu Avatar: Cesta vody,“ povedal Jon Landau, producent filmu. „Táto kampaň rozširuje príbeh okolo luxusného, športového auta VISION AVTR, ktoré bolo inšpirované franšízou Avatar a bolo navrhnuté v rámci spolupráce nášho tímu Lightstorm Entertainment a vizionárskych dizajnérov spoločnosti Mercedes-Benz.“ James Cameron, režisér, autor a producent filmu Avatar: Cesta vody, povedal: „Spolu so spoločnosťou Mercedes-Benz sme pripravili kampaň, ktorá vychádza z príbehu ‚Zem je naša Pandora‘ a vyzdvihuje naše spoločné hodnoty spoločenstva, úcty k svetu, v ktorom žijeme, a ekologickej udržateľnosti. Tešíme sa na spustenie tejto kampane aj na predstavenie nášho nového filmu fanúšikom na celom svete.“

Všade tam, kde to dovolia podmienky na trhu, dôjde do roku 2030 k úplnej elektrifikácii vozového parku Mercedes-Benz. Portfólio medzičasom zahŕňa už osem elektrických vozidiel s akumulátorom: EQA, EQB, EQC, EQE, EQE SUV, EQS, EQS SUV a EQV. Okrem toho treba spomenúť výkonné luxusné, športové autá Mercedes-Benz EQE, EQE SUV a EQS od spoločnosti Mercedes-AMG. To znamená, že spoločnosť už v súčasnosti ponúka plnoelektrický model v každom segmente, v ktorom je značka zastúpená. Luxusné, športové autá Mercedes-EQ a vizionárske koncepčné vozidlá ukazujú, čo možno dnes aj v budúcnosti dosiahnuť vďaka inováciám, tímovej práci a spoločnej vôli šetriť prírodné zdroje. Výskumné vozidlo VISION EQXX, ktoré bolo predstavené začiatkom tohto roka, reprezentuje reálny krok smerom do budúcnosti technológie elektrických vozidiel a ekologickej udržateľnosti. Na porovnanie: koncepčné vozidlo VISION AVTR, ktoré bolo predstavené na veľtrhu CES 2020 v Las Vegas, stelesňuje víziu dizajnérov spoločnosti Mercedes-Benz, inžinierov a výskumníkov trendov, ktorá sa týka mobility vo vzdialenej budúcnosti.

„V kampani sa zameriavame na prepojenie bionického dizajnu s technológiou s cieľom posilniť význam spoločnosti a spoločnej existencie ľudí a prírody,“ hovorí Bettina Fetzer, vedúca oddelenia komunikácie a marketingu spoločnosti Mercedes-Benz AG. „Spoločná propagačná kampaň, ktorá sa dnes začína, je ďalším míľnikom spolupráce medzi spoločnosťou Mercedes-Benz a tvorcami filmu Avatar: Cesta vody a súčasne predstavuje doposiaľ najrozsiahlejšiu spoluprácu značiek medzi spoločnosťou Mercedes-Benz AG a filmom.“

Luxusné, športové auto Mercedes-Benz VISION AVTR je výsledkom výnimočnej globálnej spolupráce medzi značkou AVATAR, jednou z najinovatívnejších filmových značiek v zábavnom priemysle, a značkou Mercedes-Benz, jednou z ôsmich najhodnotnejších značiek sveta (podľa rebríčka Interbrand 2022). Označenie priekopníckeho koncepčného vozidla je skratkou názvu ADVANCED VEHICLE TRANSFORMATION. Biometrické prepojenie v autonómne jazdiacom koncepčnom vozidle umožňuje úplne novú interakciu medzi človekom, strojom a prírodou.

Pevné línie s jedným oblúkom a organická reč tvarov spájajú exteriér a interiér do jedného emocionálneho celku. Udržateľné materiály, napríklad vegánska DINAMICA® z recyklovaných materiálov, rýchlo rastúci Karuun® (ratan), ktorý dokáže prosperovať len v prostredí s biologickou rozmanitosťou, a organická, kompostovateľná technológia akumulátorov vytvárajú uzavreté obehové hospodárstvo. 33 bionických klapiek v zadnej časti vozidla dokáže s pomocou vodiča a prostredníctvom vodiča komunikovať s vonkajším svetom, pričom sa využívajú prirodzene plynúce pohyby a nenápadné gestá. Namiesto bežného volantu je vozidlo VISION AVTR vybavené multifunkčným ovládacím prvkom na stredovej konzole. Ak cestujúci položí ruku na ovládací prvok, interiér ožije. Vozidlo ho rozpozná podľa jeho srdcovej frekvencie. Keď používateľ jednoducho len zdvihne ruku, inteligentný systém mu na dlaň premietne výber ponuky, ktorá mu umožní intuitívne vyberať medzi rôznymi funkciami.


Hyperšport Pininfarina Battista má výkon 1873 koní23. November 2022

Po zhruba trojročnom meškaní predstavila Pininfarina výkonnostné parametre, ktoré bude mať nové, elektrické, luxusné, športové auto Pininfarina Battista.

Plný výkon model je 1.873 HP, pričom toto luxusné, športové auto dokáže zrýchliť z 0-100 km/h za 1.86 sekundy a z 0-200 km/h za 4.75 sekundy. Odhadovaná maximálna rýchlosť je 350 km/h. Výkon bude zaisťovať 120 kWh batéria, ktorá zaistí dojazd okolo 450 km.

Na každej náprave je namontovaný pár elektromotorov, pričom každý z nich poháňa konkrétne koleso a poskytuje tak pre luxusné, športové autá Pininfarina Battista plnú schopnosť vektorovania krútiaceho momentu.

Luxusné, športové autá Pininfarina Battista idú do predaja v cene okolo 2,2 milióna EUR, čo je cena, ktorá model radí na úroveň Bugatti Chiron. Model je limitovaný na asi 150 kusov.

Dvojmiestny model Pininfarina Battista je pomenovaný po Battistovi ´´Pinin´´ Farinovi, ktorý v roku 1930 založil karosáreň Carrozzeria Pininfarina. Veľa komponentov tohto modelu pochádza priamo z dielne Rimac. Tento chorvátsky výrobca luxusných, športových automobilov na elektrický pohon sa tento rok spojil s Porsche a spolu prevzali automobilku Bugatti.

zdroj: autoblog.com