Podľa Muska sú najväčšou konkurenciou pre Teslu čínske firmy28. Január 2023

Elon Musk si myslí, že najväčšia konkurencia pre luxusné, športové autá Tesla pochádza z Číny a očakáva, že nejaká automobilka z ázijskej krajiny bude “s najväčšou pravdepodobnosťou druhá” za jeho spoločnosťou v oblasti elektrických vozidiel.

Napriek tomu, že mnoho starších výrobcov automobilov ako General Motors, Ford, Hyundai Motor Group a Volkswagen je v ofenzíve v priestore elektrických vozidiel a chrlí jeden elektrický model za druhým, zdá sa, že generálny riaditeľ spoločnosti Tesla sa tejto konkurencie nebojí.

Na otázku o konkurencii spoločnosti Tesla Musk odpovedal, že rešpektuje výrobcov automobilov v Číne, ktorí sú podľa neho najkonkurencieschopnejší na svete. Aj keď neidentifikoval žiadne čínske automobilky podľa mena, pravdepodobne mal na mysli rivalov ako BYD, Nio a XPeng, aby sme vymenovali aspoň niektoré.

“Pracujú najtvrdšie a najchytrejšie. A tak, ak by som mal uhádnuť, pravdepodobne nejaká spoločnosť z Číny bude s najväčšou pravdepodobnosťou na druhom mieste za Teslou,” povedal Musk.

Čína je druhým najväčším trhom pre luxusné, športové autá Tesla a najlepším trhom elektrických vozidiel na svete – v roku 2022 tvorila približne dve tretiny celkového predaja elektromobilov na celom svete. V krajine sa nachádza aj najväčší závod spoločnosti Tesla, Gigafactory Shanghai, ktorý v minulom roku vyrobil viac ako 710 000 elektrických vozidiel, čo je viac ako polovica jeho celosvetovej produkcie.

“Náš tím vyhráva v Číne. A myslím si, že v skutočnosti sme schopní prilákať tie najlepšie talenty v Číne. Dúfam teda, že to bude pokračovať,” dodal Musk.

Elon Musk sa netají tým, že si v minulosti vážil čínskych pracovníkov. Pochválil šéfa spoločnosti Tesla China Toma Zhua a jeho tím. V skutočnosti Elon Musk nedávno povýšil šéfa spoločnosti Tesla China Toma Zhua, aby viedol americké továrne a predaj v Severnej Amerike a Európe.

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla už predtým chválil čínskych konkurentov a v roku 2021 označil automobilky z Číny za “najkonkurencieschopnejšie na svete”, keď niektoré z nich tiež označil za to, že sú veľmi dobré v softvéri.

Popredným čínskym výrobcom elektrických vozidiel je spoločnosť BYD, ktorá sa v roku 2022 umiestnila na druhom mieste za Teslou v globálnom predaji BEV s 911 141 jednotkami v porovnaní s 1 313 851 jednotkami americkej spoločnosti.

zdroj: motor1.com