Audi predstaví do roku 2026 dvadsať nových modelov29. Január 2023

Podľa Marca Lichteho, šéfa dizajnu Audi, sa nemecká značka pripravuje na spustenie svojho zatiaľ najambicióznejšieho produktového programu. Plán bude zahŕňať uvedenie viac ako 20 luxusných, športových automobilov, vrátane série nových elektrických vozidiel a tiež nástupcov existujúcich modelov so spaľovacím motorom.

Lichte v exkluzívnom rozhovore pre britský Auto Express uviedol: “Pracujeme na elektromobiloch a nástupcoch modelov ICE. V najbližších 2.5 rokoch sa dočkáme najväčšieho uvedenia produktov v histórii Audi s viac ako 20 luxusnými, športovými autami. Preto sa zameriavame na luxusné, športové autá, ako je koncept Activesphere, ktorý je naším posledným výstavným autom na niekoľko nasledujúcich rokov, aby sme sa mohli sústrediť na sériovú výrobu.”

Toto vyhlásenie zdôrazňuje zameranie značky Audi na prechod na úplnú elektrifikáciu a dôležitosť elektrických vozidiel novej generácie, ako je vidieť na Audi A6 E-Tron, ktoré sa už testuje na verejnosti, a na novo predstavenom koncepte Audi Activesphere.

Koncept Activesphere je významným prostriedkom v budúcej vízii mobility spoločnosti Audi. Je to posledný z konceptov “Sphere” a je navrhnutý ako luxusné kupé, ktoré sa môže premeniť na pickup, čo predvádza schopnosť automobilky kombinovať všestrannosť a technológiu. Podľa spoločnosti je Activesphere nabitá nápadmi a technológiami, ktoré môžu byť roky vzdialené od toho, aby sa stali realitou, ale zdôrazňuje potenciál high-tech vozidiel v budúcnosti.

Koncept sa môže pochváliť atraktívnym dizajnom kombinujúcim luxusné, športové autá Audi Sportback a Allroad, čím vytvára elektromobil podobný SUV. Je tiež vybavený pokročilou technológiou, ako je vzduchové odpruženie s adaptívnymi tlmičmi, čo mu umožňuje zvýšiť svetlú výšku o 40 mm. Dizajn exteriéru zahŕňa aj zvislé čapy a kovové pásy, ktoré vizuálne zvýrazňujú pridanú výšku.

Audi už oznámilo, že od roku 2026 predstaví už len elektromobily, pričom neskôr dôjde k postupnému vyradeniu vozidiel poháňaných ICE do roku 2033. Spoločnosť je tiež pripravená do roku 2029 vyrábať všetky vozidlá s nulovými emisiami vo všetkých svojich továrňach a investovať približne 500 mil. EUR do procesu školenia svojich zamestnancov na výrobu elektromobilov po celom svete.

zdroj: motor1.com