Nový Aston Martin DB12 dostal motor AMG V8 a výkon 671 HP25. Máj 2023

Britský výrobca Aston Martin odhaľuje úplne nové luxusné, športové auto, Aston Martin DB12, ktorý ohlasuje novú éru automobilky s výrazne vyšším výkonom, lepšou dynamikou a ešte vyššou úrovňou komfortu vo vnútri.

Aston Martin je tak hrdý na svoj nový produkt, že ho opisuje ako prvý super tourer na svete a “najkompletnejší a najdokonalejší model DB” v histórii spoločnosti. Novo optimalizovaný twin-turbo 4,0-litrový motor V8 pochádzajúci od Mercedes-AMG však teraz poskytuje oveľa viac výkonu ako predtým, vďaka čomu je nový Aston Martin DB12 ešte výkonnejší ako luxusné, športové autá Aston Martin DB11 s motorom V12.

V tejto novej aplikácii produkuje osemvalcový motor výkon 671 HP pri 6 000 ot./min. To predstavuje nárast o viac ako 30% v porovnaní s predchodcom V8 a o 41 HP viac ako DB11 AMR s vylepšeným 5,2-litrovým motorom V12. Nové kupé má šprint z 0-100 km/h len za 3.5 sekundy a maximálnu rýchlosť 337 km/h.

Aston Martin tvrdí, že urobil niekoľko dôležitých revízií motora V8, aby bol schopnejší ako predtým. Patria sem upravené profily vačiek, optimalizované kompresné pomery, turbodúchadlá s väčším priemerom a vylepšené chladenie vďaka úplne prepracovanému chladiacemu systému s dvoma ďalšími pomocnými chladičmi na vrchu existujúceho hlavného chladiča. Aston Martin DB12 je tiež prvým luxusným, športovým autom DB s elektronickým zadným diferenciálom, ktorý sa dokáže z úplne uzamknutého úplne otvoriť v priebehu niekoľkých milisekúnd. Tento motor V8 sa spáruje s osemstupňovou automatickou prevodovkou.

Všetka táto sila vyžaduje odpruženie, ktoré sa dokáže vyrovnať so zvýšenými silami, preto Aston Martin predstavuje svoju novú generáciu adaptívnych tlmičov a tuhšie tyče proti prevráteniu. K dispozícii sú tri jazdné režimy – GT, Sport a Sport+ so stupňujúcou sa odozvou a tuhosťou. V najkonzervatívnejšom režime, automobilka tvrdí, že kvalita jazdy je pohodlná a poskytuje “vznešenú, ale agilnú jazdu”.

Po dizajnovej stránke prichádza Aston Martin DB12 so známym, ale úplne prepracovaným štýlom. Prednej časti dominuje obrovská mriežka chladiča lemovaná novými LED svetlometmi. Nad mriežkou chladiča je najnovšia iterácia znaku Aston Martin, zatiaľ čo pod mriežkou chladiča je úplne pretvarovaný splitter. Auto sedí na štandardných 21-palcových originál diskoch Aston Martin, ktoré skrývajú liatinové 400-milimetrové predné kotúče a 360-milimetrové zadné kotúče. Bezrámové bočné zrkadlá a zapustené kľučky dverí pomáhajú k elegantnejšiemu dizajnu a nižšiemu koeficientu odporu vzduchu.

Jedným z vrcholov interiéru kabíny – okrem masívnej stredovej konzoly zameranej na vodiča a najkvalitnejšej kože Alcantara – je úplne nový informačno-zábavný systém, navrhnutý a vyvinutý výhradne spoločnosťou Aston Martin. Je vybavený bezdrôtovou podporou Apple CarPlay a Android Auto, novým navigačným systémom s online pripojením a 3D mapovaním, aplikáciou pre mobilné zariadenia a bezdrôtovými aktualizáciami.

Aston Martin začne luxusné, športové autá Aston Martin DB12 dodávať v priebehu tretieho štvrťroka tohto roka. Podrobnosti o cenách sa očakávajú bližšie k dátumu uvedenia do predaja.

zdroj: motor1.com