Nové Audi A5, Q5 a A6 e-tron prídu už tento rok21. Marec 2024

Automobilka Audi už tento rok predstavilo niekoľko nových luxusných, športových automobilov. Začalo to aktualizovaným Q7 koncom januára pred príchodom Audi RS6 Avant GT začiatkom februára. Revidovaný model S3 debutoval o niekoľko dní neskôr, po ktorom minulý týždeň nasledoval bežný facelift A3. Vôbec prvé Audi Q6 E-Tron sa pripojilo k boju pred niekoľkými dňami. Neskôr v tomto roku však prídu aj ďalšie luxusné, športové autá Audi.

V 154-stranovom dokumente Audi Report 2023 sa uvádza, že do konca budúceho roka sa na trh dostane viac ako 20 nových produktov. Na čele bude nové Audi A6 E-Tron. V nasledujúcich mesiacoch prichádza ako plne elektrický model založený na platforme Premium Platform Electric. Hardvér PPE bol vyvinutý v spolupráci s Porsche a už bol základom modelov Audi Q6 E-TronPorsche Macan. Nové, luxusné, športové autá Audi A6 E-Tron sa budú predávať ako sedan (technicky to bude päťdverový hatchback) a ako kombi.

V druhej polovici roka Audi predstaví modelový rad novej generácie Audi A5 a Audi Q5. Tieto luxusné, športové autá budú jazdiť na tom, čo Audi označuje ako Premium Platform Combustion (PPC), čo bude evolúciou existujúcej architektúry MLB koncernu VW Group. Nemecká luxusná značka model A4 vôbec nespomína, a to preto, že odchádza.

Audi A4, ktoré dnes poznáme, sa stane A5, čo ponechá priestor v zostave pre budúci elektrický model Audi A4 E-Tron. Audi nehovorí, či bude v tomto segmente ďalší sedan so spaľovacími motormi, alebo či A5 Sportback nahradí sedan A4. Špionážne zábery odhalili, že kombi sa dožije ďalšej generácie, takže sa pripravte na modely A5/S5/RS5 Avant, ktoré budú ponúkané spolu s modelom Sportback.

Audi Q5 vstúpi do svojej tretej generácie v roku 2024 a rovnako ako nadchádzajúci model A5 dostane novú rodinu “vysoko účinných” spaľovacích motorov s plug-in hybridným pohonom. Pôjde o posledný vývoj spaľovacích motorov od Audi, odkedy má značka v úmysle uviesť na trh svoje posledné vozidlá s konvenčnými pohonnými jednotkami v roku 2026. Každé nové uvedenie na trh bude elektromobil, pretože spoločnosť chce do konca roku 2033 prejsť na čisto elektrický pohon.

Medzitým tu sú niektoré z ďalších modelov, o ktorých si myslíme, že vyjdú do konca roka 2025. K dispozícii by mal byť nástupca kompaktného crossoveru Q3, faceliftované duo RS3 hot hatch/sedan, Q6 E-Tron Sportback s hrabavou líniou strechy, elektrická náhrada sedanu Audi A8 a trojradové SUV Audi Q9.

Modely Audi A1 a Q2 nebudú obnovené, pretože Audi oznámilo, že tieto modely budú na konci svojho životného cyklu vyradené z prevádzky. Audi TT postihol rovnaký osud minulý rok, keď bol prerušený, pričom ukončenie predaja bez náhrady čaká aj luxusné, športové autá Audi R8.

zdroj: motor1.com