BMW a Rimac sa dohodli na spoločnom vývoji a výrobe batérii10. Apríl 2024

Spoločnosť BMW Group dnes oznámila, že spolupracuje so spoločnosťou Rimac Technology na vývoji a výrobe technológií vysokonapäťových batérií. Konkrétnych detailov je málo, ale budú poháňať budúce luxusné, športové autá BMW Group, ktoré prídu v druhej polovici tohto desaťročia.

Spojenie je významným momentom pre spoločnosť Rimac Technology, ktorá je súčasťou skupiny Rimac Group. Spoločnosť sa podľa BMW stáva “veľkoobjemovým dodávateľom Tier 1″ pre batériové elektrické vozidlá.

Mate Rimac na Facebooku uviedol, že táto dohoda má “špeciálny význam – kvôli zložitosti a pokroku produktu, veľkosti dohodnutej dohody a dôvere, ktorú nám BMW dáva, ale aj pre mňa osobne”.

Chorvátsky elektromobilový magnát začal svoju činnosť v roku 2008, keď začal svoj prvý projekt: premenu BMW radu 3 generácie E30 z roku 1984 na plne elektrický pohon. Bol to práve tento projekt, ktorý Rimac rozbehol, čo nakoniec viedlo k tomu, že sa stal jedným z najväčších inovátorov v sektore elektrických, luxusných, športových automobilov. Okrem toho, že je veľkým šéfom vo svojej vlastnej spoločnosti, prevádzkuje aj Bugatti. Nie je to zlá kariérna cesta. Rimac už venoval veľkú časť svojho chorvátskeho areálu výrobe batérií BMW. Nedostatok miesta je pomerne veľký, takže spoločnosť už plánuje novú továreň. Podľa šéfa spoločnosti by to mohla byť najväčšia zákazka v histórii krajiny.

Rimac existuje už 15 rokov a na frankfurtskom autosalóne v roku 2011 predstavil svoj prvý koncept, Concept One. To nakoniec viedlo k sériovému vozidlu s názvom Nevera, ktoré dorazilo v roku 2022 od spoločnosti Rimac Automobili, rok po tom, čo spoločnosť EV spojila sily s Bugatti a vytvorila Bugatti-Rimac. Spoločnosť v súčasnosti vyvíja hybridný motor V16 pre luxusné, športové autá Bugatti, ktoré budú nástupcom modelu Chiron.

BMW vo svojom oznámení zdôraznilo odborné znalosti spoločnosti Rimac v oblasti výroby batérií, e-náprav a softvéru. Nepoznáme rozsah partnerstva, ale nebudeme musieť čakať príliš dlho, kým uvidíme výsledky. Obaja zverejnia viac informácií “neskôr”.

zdroj: motor1.com