Aston Martin oslávi 110. výročie limitovaným modelom13. Január 2023

15. januára 1913 Lionel Martin a Robert Bamford spojili sily, aby postavili to, čo sa malo stať prvým Aston Martinom. Pri príležitosti 110 rokov od spojenia plánuje firma celoročné oslavy. Odštartujú to fotografie luxusného, športového auta Aston Martin Valkyrie, ktoré pózuje vedľa modelu z roku 1923, jedného z najstarších pretekárskych áut značky. Rok 2023 je prezentovaný ako “monumentálny rok”, pričom vzrušujúce luxusné, športové autá prídu v nasledujúcich 12 mesiacoch.

“Nový, prísne obmedzený, exkluzívny model Aston Martin” bude predstavený neskôr v tomto roku. Britská značka nezachádza do žiadnych podrobností o vozidle, takže nie je jasné, či je model s obmedzeným počtom založený na Valkyrie alebo na niečom inom. Mohlo by to byť úplne iné luxusné, športové auto, pretože je známe, že Aston Martin má afinitu k nízkoobjemovým výrobkom, ako je Vulcan, ako aj k jednorazovým výrobkom ako Victor.

V roku 2023 uvidíme aj prvý model novej generácie luxusných, športových automobilov, ktorý sľubuje “ďalšie posilnenie zamerania Aston Martinu na ultraluxusnú, vysokovýkonnú a jazdnú intenzitu”. Identita modelu ale opäť nie je zverejnená. Určite to nie je DBS 770 Ultimate, ktorý debutuje 18. januára, pretože tento model bude zo starej školy. Realisticky, Aston Martin pravdepodobne odkazuje na Valhallu.

Aston Martin Valhalla, ktorá bola pôvodne predstavená v marci 2019 s konceptom AM-RB 003, mala pôvodne 3,0-litrový motor V6 s dvoma turbodúchadlami. Nasledujúca produkčná verzia však bude používať 4,0-litrový motor V8 s plochým kľukovým hriadeľom. Bude to plug-in hybridné luxusné, športové auto s kombinovaným výkonom viac ako 1 000 HP, so zrýchlením z 0-100 km/h za 2,5 sekundy a maximálnou rýchlosť 350 km/h.

Aston Martin má v úmysle vyrobiť iba 999 príkladov Valhally, postavenej na monokoku z uhlíkových vlákien, aby sa suchá hmotnosť udržala na menej ako 1 550 kilogramoch. Spaľovací motor bude točiť 7 200 otáčok za minútu a sám poskytne viac ako 800 HP. Doplnený elektromotor dodá výkon viac ako 200 HP.

Okrem predstavenia dvoch áut oslávi Aston Martin svoje 110. výročie Veľkej ceny Veľkej Británie F1 2023 v Silverstone. Okrem toho plánuje aj niečo špeciálne pre Goodwood Festival of Speed, Pebble Beach Concours d’Elegance a ďalšie dôležité podujatia organizované v krajinách, kde má spoločnosť silnú zákaznícku základňu.

Aston Martin predal za 110 rokov, ktoré uplynuli od jeho založenia, niečo vyše 110 000 luxusných, športových automobilov.

zdroj: motor1.com