Aj Lamborghini vytvorilo nový predajný rekord12. Január 2023

Automobilka Lamborghini ukončila rok 2022 vytvorením ďalšieho rekordného predajného roku. Talianska automobilka predala po celom svete 9 233 svojich luxusných, športových automobilov, čo je 10% nárast v porovnaní s rokom 2021. Automobilka naďalej zaznamenáva rast po vplyve pandémie na toto odvetvie.

Luxusné, športové autá Lamborghini Urus opäť tvorili väčšinu predaja automobilky, pričom bolo dodaných 5 367 SUV. To je o 7% viac ako v minulom roku. Huracan bol druhým najpredávanejším modelom značky s 3 113 dodanými kusmi, čo je 20% skok v porovnaní s rokom 2021. Aventador, ktorý ukončil výrobu (druhýkrát) v septembri minulého roka, zaznamenal predaj 753 kusov. Očakávame, že jeho náhrada bude debutovať v najbližších mesiacoch.

Spojené štáty zostali najlepším trhom Lamborghini, pričom spoločnosť dodala 2 721 automobilov, čo predstavuje nárast o 10%. Pevninská Čína, Hongkong a Macao zaznamenali nárast dodávok o 9% na 1 018 vozidiel. Nemecko bolo v minulom roku treťou najpredávanejšou krajinou Lamborghini s 808 dodanými luxusnými, športovými autami, čo je nárast o 14%. Spojené kráľovstvo a Japonsko zaznamenali v roku 2022 dodanie 650, resp. 546 automobilov, pričom Japonsko zaznamenalo 22% nárast. Lamborghini zvýšilo svoju maloobchodnú prítomnosť v roku 2022 zo 173 na 180 predajní v 53 krajinách.

“Náš trend rastu a rozvoja pokračuje a to ukazuje, že naše smerovanie je zdravé a naše rozhodnutia sú na dobrej ceste,” povedal predseda a generálny riaditeľ spoločnosti Lamborghini Stephan Winkelmann. Dodal, že rok 2023 bude “rokom výziev a zmien, ktorým sme pripravení čeliť tým, že sa budeme vždy posúvať ďalej”.

V roku 2023 automobilka vstúpi do druhej fázy svojho programu Direzione Cor Tauri, plánu, ktorý predstavila v roku 2021. Automobilka investuje 1,8 miliardy EUR v priebehu piatich rokov, pretože prechádza na výrobu ďalších hybridov pred výrobou plne elektrických luxusných, športových automobilov Lamborghini.

Minulý rok Lamborghini predstavilo dve nové, luxusné, športové autá, Lamborghini Huracan – Tecnicu a Sterrato. Sterrato je príkladom značky s vysokým zdvihom odpruženia, režimom rally jazdy a ďalšími terénnymi dobrotami. Automobilka tiež debutovala s modelom Urus Performante, ktorý prišiel s väčším výkonom a menšou hmotnosťou ako štandardné SUV.

zdroj: motor1.com