Aston Martin DBS 770 Ultimate je rozlúčkou s klasikou18. Január 2023

Všetky dobré veci sa musia skončiť. Je to síce klišé, ale dokonale sumarizuje luxusné, športové autá Aston Martin DBS 770 Ultimate. Model predstavuje vrchol výroby súčasnej generácie DBS, čo je prestížny spôsob, ako povedať, že toto je koniec. Či príde niečo nové s klasickým výkonom a motorom V12, nie je isté, ale vo výbave 770 Ultimate sa odráža fakt, že model zostane ako najvýkonnejšie DBS všetkých čias.

Preto pravdepodobne uhádnete, čo znamená 770. To je metrické hodnotenie koní jeho 5,2-litrového motora V12 s dvoma turbodúchadlami. Jediný spôsob, ako získať viac HP je elektrifikácia, takže luxusné, športové autá Aston Martin DBS 770 Ultimate určite spĺňajú svoje meno.

Inžinieri masírovali sanie a zapaľovanie motora pre 7% zvýšenie plniaceho tlaku. Dodatočné doladenie parametrov motora prispieva ku konečnému výkonu, ktorý mimochodom stačí na to, aby takto veľké luxusné, športové auto zvládlo maximálnu rýchlosť 340 km/h. ďalšou pomocou je aj špeciálna kalibrácia prevodovky pre 8-stupňový automat.

Vylepšený výkon zvyčajne vyžaduje vylepšené brzdy, ale štandardná keramika DBS už túto úlohu zvládne. Ako osvieženie sú to 16,1-palcové disky vpredu a 14,1-palcové vzadu. Riadenie je však vylepšené vďaka novému stĺpiku riadenia s pevnou montážou, ktorý zvyšuje presnosť aj spätnú väzbu vodiča. Podvozok je tiež o niečo tuhší a Aston Martin hovorí, že odpruženie dostáva špeciálnu kalibráciu, ktorá zvyšuje “kontrolu a stabilitu bez kompromisov v kvalite jazdy”.

Vizuálne luxusné, športové autá Aston Martin DBS 770 Ultimate jazdia na mieru šitých 21´´ originál diskoch Aston Martin, ktoré sú k dispozícii v troch povrchových úpravách. Dlhá kapota obsahuje nový odvzdušňovač motora. Nový je aj predný splitter a veľa častí z uhlíkových vlákien. Pri pohybe dozadu nájdete nové parapety z uhlíkových vlákien a vzadu je aj jedinečný difúzor.

Vo vnútri sú štandardné sedadlá Sports Plus prešívané kožou a Alcantarou. Špeciálna kontrastná výbava je exkluzívna pre model 770 Ultimate a samozrejme tu nájdete špeciálny odznak identifikujúci miesto každého tohto luxusného, športového auta vo výrobnej sérii 499 vozidiel.

Do predaja po celom svete ide len 300 kupé a 199 verzii Volante. Aston Martin nezdieľa informácie o cenách, ale na tom asi ani nezáleží, pretože podľa dostupných informácii sú všetky tieto luxusné, športové autá už rezervované. Výroba sa začína v prvom štvrťroku tohto roka, dodávky sú naplánované na leto.

zdroj: motor1.com