Lamborghini potvrdilo nástupcu Aventadoru v prvom štvrťroku 202319. Január 2023

Lamborghini predstavil motor V12 už v roku 1963 pre model 350 GT, ale až v roku 2011 debutoval úplne nový motor V12, ktorý bol pod kapotou luxusného, športového auta Lamborghini Aventador. Pôvodný dvanásťvalcový motor bol skonštruovaný ako motor pretekárskeho automobilu a potom bol upravený na použitie pre cestovné, luxusné, športové autá Lamborghini. Používal sa takmer pol storočia, spočiatku namontovaný vpredu so zdvihovým objemom 3,5 litra. S hliníkovými hlavami valcov, kľukovou skriňou a piestami sa hmotnosť udržala na 232 kg.

Večne nádherné Lamborghini Miura – mnohými považovaná za úplne prvé superauto – mala zadné usporiadanie motora V12 s otočeným o 90 stupňov do priečnej orientácie. Inžinieri Lamborghini ho otočili o ďalších 90 stupňov pre model Countach do pozdĺžnej zadnej a strednej polohy pre lepšie rozloženie hmotnosti. Bol tiež aktualizovaný tak, aby vyhovoval systému pohonu všetkých kolies pre luxusné, športové autá Lamborghini Diablo VT z roku 1993. 7,2-litrový motor V12 používaný pre pobrežné pretekárske motorové člny bol prispôsobený pre jednorazové terénne vozidlo Lamborghini LM 002 s masívnym výkonom 700 HP.

Výtlak sériovo vyrábaných modelov nakoniec v Murcielagu vzrástol na 6,5 litra. V tom čase fabrika v Sant’Agata Bolognese vedela, že musí niečo urobiť, aby znížili váhu. Nový V12 bol vyvinutý od nuly pre luxusné, športové autá Lamborghini Aventador, pôvodne s výkonom 690 HP. Nasledujúce verzie narazili na výkon 780 HP pre Ultimae, zatiaľ čo traťová Essenza mala kolosálnych 830 HP.

Lamborghini hovorí, že nástupcu Aventadoru predstaví v prvom štvrťroku 2023, keď už potvrdil, že bude vybavený úplne novým motorom V12. Spaľovací motor bude súčasťou hybridnej hnacej sústavy a talianska exotická značka má tiež v úmysle čiastočne elektrifikovať Urus a Huracan (do roku 2024). Čistý elektromobil Lamborghini má prísť neskôr v tomto desaťročí s usporiadaním 2+2, dvoma dverami a zvýšeným odpružením.

zdroj: motor1.com