Najvýkonnejší Land Rover Defender Octa má 626 koní4. Júl 2024

Land Rover Defender Octa debutuje ako najvýkonnejší variant modelu vôbec. Pod kapotou je 4,4-litrový mild-hybridný motor V8 s dvoma turbodúchadlami s výkonom 626 koní. V luxusnom, športovom SUV však ide o viac ako len o zvýšenie výkonu. Land Rover tiež revidoval odpruženie a vylepšil dizajn, aby naplno využil svoje vylepšené schopnosti v teréne.

Luxusné, športové autá Land Rover Defender Octa sú vybavené podvozkom Land Rover 6D Dynamics, ktorý eliminuje sklon karosérie a nakláňanie a zároveň maximalizuje kĺbové členenie odpruženia pre najlepší výkon v teréne. Sedí o 28 mm vyššie ako štandardný Defender s 68 mm širším postojom a má dlhšie, silnejšie priečne ramená a jedinečné aktívne tlmiče. Brzdná sila pochádza z 15,7-palcových predných bŕzd so šesťpiestikovými strmeňmi Brembo a SUV má doteraz najrýchlejší pomer riadenia zo všetkých Defenderov.

Osemstupňová automatická prevodovka je jedinou prevodovkou, pričom motor v štandardnom režime zvyčajne poskytuje krútenie 750 Nm. Prepnite ho do režimu “Octa” a odomknete plných 800 Nm. Land Rover tvrdí, že luxusné, športové autá Defender Octa môžu zasiahnuť zrýchlenie z 0-100 km/h za 3,8 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 258 km/h, pričom má na sebe 22-palcové originál disky Land Rover a celoročné pneumatiky. Môže tiež brodiť do 100 cm vody.

Tridsaťtripalcové pneumatiky Goodyear Advance All-Terrain, vyvinuté špeciálne pre model Octa, sa nachádzajú pod predĺženými podbehmi kolies. Prepracované nárazníky zlepšujú nájazdový a zadný nájazdový uhol modelu Defender a nový dizajn mriežky chladiča zvyšuje prúdenie vzduchu pod kapotou. Štvorité koncovky výfuku s aktívnym výfukovým systémom trčia dozadu. Má dokonca predné a zadné body na zotavenie a ochranu podvozku.

Vo vnútri je Land Rover Defender Octa vybavený novými sedadlami Performance s väčšou oporou a integrovanými opierkami hlavy, pričom spoločnosť ponúka svoju audio technológiu Body and Soul Seat na modeli Defender po prvýkrát. Štandardný interiér je semianilínová koža Burnt Sienna s ebenovou tkaninou Kvadrat, ale zákazníci môžu získať aj kabínu Light Cloud a Lunar alebo ebenovú kožu. Octa Edition One dostane dvojfarebné khaki a ebenové čalúnenie sedadiel.

Každá Octa má novú grafiku s diamantovým kruhom a kontrastnú čiernu strechu a dvere batožinového priestoru Narvik Black, pričom zákazníci majú dve nové farby exteriéru – Petra Copper a Faroe Green. Sú voliteľné popri sivej Carpathian Grey a Charente Grey, ale Land Rover ponúka zelenú iba pre model Edition One.

Špeciálna výbava, ktorá je k dispozícii iba počas prvého roku výroby modelu Octa, prichádza aj s detailmi z uhlíkových vlákien pre nápis na kapote, lemovanie nasávania vzduchu, operadlá predných sedadiel a obloženie stredovej konzoly. Dodáva sa tiež s 20-palcovými zliatinovými kolesami a výberom pokročilej terénnej pneumatiky.

Land Rover Defender Octa, ktorý dostal svoje meno podľa oktaedrického tvaru diamantu, bude mať svoj verejný debut budúci týždeň na festivale rýchlosti v Goodwoode 2024 od 11. do 14. júla.

zdroj: motor1.com