BMW končí s crossoverom X45. Júl 2024

Keď BMW minulý rok uviedlo na trh druhú generáciu BMW X2, urobilo crossover kupé oveľa väčším ako jeho predchodca. To veľa ludí prinútilo premýšľať, či majú luxusné, športové autá BMW X4 budúcnosť v čoraz preplnenejšej zostave spoločnosti. No, teraz poznáme odpoveď – model X4 končí. Podľa posledných správ sa model nedožije ďalšej generácie.

BMW vysvetľuje, že v zostave pre X4 už nie je miesto, pretože X2 je už dospelá. Cenový rozdiel medzi nimi sa podstatne zmenšil, takže nemá zmysel obe tieto luxusné, športové autá držať v zostave. Tí, ktorí potrebujú väčšie SUV kupé, môžu prejsť na väčšie luxusné, športové autá BMW X6.

Ak by ste potrebovali niečo medzi tým po tom, čo X4 zmizne, nemecká luxusná značka ponúka model BMW X3. Na rozdiel od modelu X2 s platformou založenou na pohone predných kolies a štvorvalcovými motormi pokračuje najpredávanejší produkt BMW v roku 2023 so základmi RWD a šesťvalcovým motorom v novom modeli M50.

BMW nehovorí, kedy plánuje ukončiť výrobu X4. S dodávkami vylepšenej X3, ktorá sa začne koncom tohto roka, nám logika hovorí, že derivát v štýle kupé sa už dlho nezdrží. Zdá sa nepravdepodobné, že model sa dožije roku 2025. BMW X2 nie je skutočnou náhradou, ale zákazníci, ktorí nakupujú v tomto výklenku, nemôžu skutočne robiť rozdiel medzi pohonom predných a zadných kolies.

Hoci BMW X4 so spaľovacími motormi stojí pred jasným koncom, môže existovať nepriamy nástupca. BMW blog uvádza, že plne elektrické, luxusné, športové autá BMW iX4 by mali doraziť okolo roku 2027 na platforme Neue Klasse. Mníchovská značka uviedla, že do roku 2028 uvedie na trh najmenej šesť elektromobilov na nových špecializovaných základoch. BMW iX4 by mohol byť jedným z nich, spolu s už potvrdeným crossoverom BMW iX3 prichádzajúcim v roku 2025 a sedanom i3, ktorý má prísť v roku 2026.

zdroj: motor1.com