Malé autá BMW s klasickým pohonom majú neistú budúcnosť2. Máj 2022

Automobilky po celom svete sa vrhli do elektrifikácie svojich modelových rád, pričom niektoré si vybrali razantnú cestu prechodu na čisto elektrický pohon a niektoré preferujú pozvoľný prechod s použitím hybridných pohonov. Isté ale je, že nie všetky modelové rady tento prechod prežijú.

Nové správy naznačujú, že niektoré modelové rady výrobcu luxusných, športových automobilov BMW s predným pohonom by mohli byť ohrozené. Spoločná architektúra UKL, ktorá podporuje niekoľko modelov BMW Group, vrátane budúcej generácie Mini a BMW X1, nebude ľahko schopná prijať väčšie hybridné pohonné jednotky. To by mala byť pritom požiadavka, ak chce BMW s predajom týchto modelov pokračovať v Európe.

Ďalším tlakom na zastavenie týchto modelov je údajne nízky predaj. Malé luxusné, športové autá BMW sa napr. na veľkom trhu v USA nepredávajú dobre, objem robí primárne Čína. Ak by sa BMW z tejto kategórie vozidiel stiahlo, celkom určite by prenechalo trh konkurencii.

Ďalším potenciálnym problém platformy  sú stále prísnejšie emisné limity v EU, ktoré by mohli viest k tomu, že výrobcovia budú do nových modelov musieť inštalovať stále väčšie katalyzátory. To je ale ďalší problém s ktorým sa inžinieri BMW budú musieť zaoberať pri stavbe svojich malých luxusných, športových automobilov vychádzajúcich z platformy UKL.

Plánovači nových automobilov musia tak trochu predpovedať budúcnosť, čo je pomerne zložité, keďže technológia batérii a nabíjania sa každým rokom vyvíja a zlepšuje. Očakáva sa, že nová generácia BMW X1 príde s mild- hybridným benzínovým a dieselovým pohonom a údajne aj plug-in hybridom.

zdroj: motor1.com