Lamborghini verí, že syntetické palivá budú alternatívou k elektrike4. August 2022

Automobilka Lamborghini sa snaží vzdorovať znižovaniu objemov a počtu valcov tým, že náhrada za luxusné, športové autá Lamborghini Aventador dostane motor V12, zatiaľ čo nástupca Huracanu bude mať viac ako šesť valcov. Oba superšporty budú mať hybridný pohon a budú spĺňať prísnejšie emisné predpisy. Za pohon ale bude primárne zodpovedný veľkoobjemový motor. Lamborghini sa zatiaľ neponáhľa, aby naskočilo na rozbehnutý vlak elektrických vozidiel.

Šéf Lamborghini Stephan Winkemann povedal, že automobilka sa nemusí rozhodovať o tom, kedy by mala prejsť na čisto elektrický pohon. Zatiaľ čo bežné automobilky nebudú mať inú možnosť ako do roku 2035 ukončiť v Európe výrobu modelov so spaľovacími motormi, menšie automobilky dostanú rok navyše.

Šéf Lamborghini verí, že syntetické palivo môže byť záchrancom spaľovacích motorov. Stephan Winkelmann k tomu povedal: ´´Stále máme možno možnosť prejsť s týmto typom luxusných, športových automobilov na syntetické palivá.´´ Tento krok si ale vyžaduje zmenu legislatívy, čo samozrejme nejde predvídať, kedy nastane. Pokiaľ ale syntetické palivá nezískajú pečiatku politikov, šéf Lamborghini hovorí, že začiatkom budúceho desaťročia prejdú luxusné, športové autá Lamborghini na elektrický pohon.

Prvý čisto elektrický model Lamborghini by mal prísť v roku 2028, pričom pôjde o crossover. Než príde, očakáva sa, že už do konca tohto roka sa do predaja dostane plug-in hybridná verzia Lamborghini Urus. Facelift Lamborghini UrusHuracan Sterrato sa do histórie zapíšu ako posledné luxusné, športové autá Lamborghini s čisto spaľovacím motorom. Obe verzie prídu v nasledujúcich mesiacoch.

zdroj: motor1.com