Elektrické Porsche Cayenne príde po roku 202513. Marec 2023

Po sérii povestí Porsche oznámilo, že sa pripravuje elektrické, luxusné, športové autá Porsche Cayenne. Zverejnenie urobil predseda Oliver Blume počas výročnej tlačovej konferencie. Šéf Porsche konkrétne označil elektrický model za SUV štvrtej generácie, čo znamená, že nebude založený na súčasnom modeli, ktorý má v apríli dostať facelift. Elektrický model sa má začať predávať po elektrických modeloch Macan (2024) a 718 (2025).

Ľudia z Porsche tiež potvrdili, že sa vyvíja väčšie SUV umiestnené nad Cayenne, ktoré bude sedieť na platforme SSP Sport skonštruovanej Porsche. Blume vysvetlil, že väčšie elektrické, luxusné, športové auto prichádza ako reakcia na čoraz ziskovejšie trhy, ako sú Čína a Spojené štáty. Nový člen rastúceho portfólia je “navrhnutý tak, aby ponúkal silný výkon a funkcie automatizovanej jazdy s typickou líniou Porsche spolu s úplne novým zážitkom vo vozidle”.

S elektrickým modelom Porsche Taycan a nadchádzajúcimi modelmi Macan, 718, Cayenne a veľkým SUV chce Porsche, aby do roku 2030 tvorili viac ako 80% jeho ročného predaja elektrické, luxusné, športové autá. Čisto elektrický model Porsche 911 sa na toto desaťročie neplánuje, ale automobilka potvrdila, že hybrid dorazí pred rokom 2030.

Počas tej istej výročnej tlačovej konferencie nemecká luxusná značka tiež oznámila program “Road to 20″, čo signalizuje cieľ dosiahnuť prevádzkovú návratnosť predaja koncernu Volkswagen v dlhodobom horizonte viac ako 20%. Aby sa Porsche stalo ešte ziskovejším, snaží sa v nasledujúcich rokoch vylepšiť svoj sortiment a ceny, počas ktorých bude vyvíjať aj limitovanejšie špeciálne edície. Okrem toho sa rozšíri divízia Porsche Sonderwunsch oddelení Porsche Exclusive Manufaktur a Porsche Classic.

Hoci sa čoraz viac úsilia v oblasti výskumu a vývoja zameriava na elektrické vozidlá poháňané batériami, Porsche sa naďalej angažuje v oblasti e-palív, pretože verí, že môže “hrať užitočnú doplnkovú úlohu – pre veľký počet existujúcich automobilov a špecializovaných segmentov”. Blume ďalej povedal, že syntetické palivo by mohlo byť rovnako užitočné pre lode a lietadlá. Pilotná výroba sa začala v továrni v Čile už v decembri 2022.

zdroj: motor1.com