BMW nestanovilo konečný dátum pre spaľovacie motory18. September 2023

V neustále sa vyvíjajúcom prostredí automobilového priemyslu sa posun smerom k elektrickej mobilite zdá byť nepopierateľný. Zatiaľ čo sa výrobcovia snažia prispôsobiť meniacim sa časom, BMW vyniká svojím odhodlaním pokračovať vo vývoji spaľovacích motorov. Napriek celosvetovému trendu elektrifikácie sa bavorská spoločnosť zdržala stanovenia dátumu uzávierky pre svoje milované spaľovacie motory.

Správy zo začiatku tohto roka potvrdili, že BMW usilovne pracuje na novej generácii benzínových a naftových motorov so štyrmi, šiestimi a ôsmimi valcami. Podľa dostupných informácií sa očakáva, že tieto motory zostanú vo výrobe aj v nasledujúcom desaťročí, pričom svoj domov nájdu predovšetkým v ponuke luxusných, športových automobilov kategórie SUV.

Zatiaľ čo konkurenčné značky ako Audi a Mercedes-Benz oznámili ambiciózne časové harmonogramy prechodu na modelové rady len pre elektromobily, BMW sa uberá iným smerom. Frank Weber, člen predstavenstva BMW Group pre vývoj spoločnosti BMW Group, v rozhovore pre CarExpert jasne povedal, že BMW neoznámi dátum ukončenia výroby svojich spaľovacích motorov. Weber vyjadril, že BMW si predstavuje budúcnosť, v ktorej spaľovacie motory harmonicky koexistujú s elektrifikovanou ponukou a poskytujú zákazníkom bezproblémový výber medzi spaľovacími motormi a pohonnými jednotkami BEV na nasledujúcich 10 až 15 rokov.

“Dnes vidíte, ako zvládame flexibilitu hnacieho ústrojenstva ako súčasť našej stratégie… Ľudia si nemusia vyberať pohonné ústrojenstvo a potom s ním aj voľbu svojho luxusného, športového auta. Oni len hovoria; “Beriem, čo uprednostňujem a stále dostanem sériu 5. Je to pre nás skutočná výhoda,” vysvetlil Webber pre online publikáciu.

Rozhodnutie BMW nestanoviť konečný dátum pre spaľovacie motory je v rozpore s prevládajúcim trendom v tomto odvetví. Mercedes-Benz deklaroval svoj zámer stať sa do roku 2030 čisto elektrickým, v závislosti od trhových podmienok. Audi na druhej strane plánuje do roku 2033 postupne vyradiť modely so spaľovacími motormi s určitou flexibilitou založenou na dopyte zákazníkov a regulačných aspektoch.

Okrem svojej oddanosti tradičným spaľovacím motorom BMW horlivo presadzuje aj stratégiu elektrifikácie. Spoločnosť si stanovila za cieľ, aby do konca desaťročia aspoň 50% jej tržieb pochádzalo z elektrických vozidiel poháňaných batériami. Cieľom tohto dvojitého prístupu je uspokojiť širšie spektrum spotrebiteľov a umožniť im vybrať si hnaciu sústavu, ktorá najlepšie vyhovuje ich potrebám, bez kompromisov v prípade ich preferovaných modelov vozidiel.

zdroj: motor1.com