Audi otvára nové centrum bezpečnosti svojich modelov19. September 2023

Audi otvorilo svoje nové centrum bezpečnosti vozidiel vo svojom technologickom parku v nemeckom Ingolstadte. Toto zariadenie umožní automobilke vykonávať početné typy nárazových testov pred uvedením nového, luxusného, športového auta Audi na trh.

Budova, ktorej výstavba trvala tri roky, stála približne 100 miliónov eur a pracuje v nej približne 100 zamestnancov. Audi navrhlo zariadenie s ohľadom na budúcnosť a zabezpečilo, že centrum môže vykonávať testy, ktoré presahujú dnešné štandardy nárazov, ktoré musí spoločnosť spĺňať na rôznych trhoch.

Budova tiež umožní Audi vykonávať veľké množstvo a rozmanitosť nárazových testov v porovnaní s predchádzajúcim závodom. Nová budova má veľkú, integrovanú podlahu pre nárazové testy bez podpory s najmodernejšími vysokorýchlostnými kamerami a LED osvetlením.

Testovacia aréna obsahuje niekoľko križujúcich sa nárazových pruhov, čo umožňuje Audi vykonávať 90-stupňové nárazy medzi dvoma vozidlami. Umožňuje tiež spoločnosti naraziť autá bokom do prekážok. V budove sa nachádza aj fiktívne laboratórium, testovacie stojany komponentov, kancelárie a dielne.

Audi použije vo svojich hodnoteniach viac ako 60 figurín THOR pre nárazové testy, ktorých veľkosť sa pohybuje od 18-mesačného dieťaťa až po dospelého. Figuríny majú až 150 senzorov a sú len jedným kúskom väčšej dátovej skladačky. Trojrozmerné skenovanie pomáha spracovať deformácie vozidiel po teste, zatiaľ čo sledovanie pohybu pomáha zachytiť sled udalostí.

Počítačové simulácie hrajú veľkú úlohu pri nárazových testoch, pričom Audi vykoná desaťtisíce virtuálnych nehôd ešte predtým, ako vôbec postaví prototyp. IT centrum spoločnosti, ktoré sa nachádza v rovnakom technologickom parku, pomáha s týmito testami.

Zameranie Audi na bezpečnosť siaha viac ako 80 rokov dozadu. Spoločnosť otvorila svoju prvú crash halu v Ingolstadte v roku 1970, ktorú používala ďalších 50 rokov. V roku 1972 Audi zaviedlo do závodu figuríny pre nárazové testy. Snaha spoločnosti vyrábať bezpečnejšie, luxusné, športové autá jej priniesla najvyššie bezpečnostné hodnotenia z celého sveta.

zdroj: motor1.com