BMW M3 je v Írsku drahšie ako nové a väčšie BMW M52. Júl 2024

Vysoké dane z vozidiel, ktoré chrlia veľké množstvo emisií, vedú k šialeným situáciám, ako je zaplatenie šesťciferných čísel za Toyotu GR Yaris alebo 1,5-litrový Mercedes triedy E. Rovnako bizarnú okolnosť možno nájsť v Írsku. BMW M3, ktoré sa tam predalo, stojí 151.675,- EUR. Nové, luxusné, športové autá BMW M5, ktoré boli predstavené minulý týždeň, sú výrazne lacnejší ako ich menší brat a majú cenovku 137.055,- EUR.

A to aj napriek tomu, že ide o oveľa väčšie a ťažšie auto s mohutným motorom V8 pod kapotou. Ako je to možné? Všetko závisí od dane z registrácie vozidiel (TKV), ktorá je založená na emisiách CO2.

Vďaka plug-in hybridnému nastaveniu dosahuje najnovšie luxusné, športové autá BMW M5 v kombinovanom cykle WLTP emisie CO2 37 g/km. To ho radí do najnižšej daňovej skupiny (do 50 g/km), pre ktorú je TKV iba 7% hodnoty vozidla. BMW M3 produkuje emisie 228 g/km vďaka svojmu neelektrifikovanému šesťvalcovému motoru. Preto spadá do najvyššej daňovej skupiny (viac ako 190 g/km), takže daň predstavuje neuveriteľných 41% hodnoty auta.

Rozdiel 14.622,- EUR medzi týmito dvoma luxusnými, športovými autami je úplne zvláštny, ale ukazuje, prečo výrobcovia automobilov chcú uviesť na trh viac plug-in hybridov. Podľa názoru regulátora sú PHEV menej škodlivé pre životné prostredie. Samozrejme, to za predpokladu, že majiteľ často dobíja batériu vozidla, aby využil deklarovaný elektrický dojazd. V prípade M5 BMW tvrdí, že dokáže prejsť až 70 km v cykle WLTP bez spotrebovania benzínu.

Odhliadnuc od emisií, rozdiel v uvedených číslach spotreby paliva je absurdný. BMW M5 (teoreticky) potrebuje iba 1.7 l/100 km na cyklus WLTP. A to aj napriek tomu, že v európskej špecifikácii váži 2.435 kg. BMW M3 potrebuje 10.1l/100 km.

Pozreli sme sa na listy technických špecifikácií a zistili sme, že BMW M3 je o 655 kg ľahšie ako nové, luxusné, športové autá BMW M5 a napriek tomu je uvedené ako model s oveľa horšou spotrebou paliva. Stojí za zmienku, že BMW predáva M3 iba v Írsku ako horúcejší model Competition s pohonom xDrive. Verzie s pohonom zadných kolies dostupné na iných trhoch sú ľahšie.

zdroj: motor1.com