Ak si dnes objednáte Rolls-Royce Spectre, dostanete ho v roku 202522. Máj 2023

Na mieru vyrobené luxusné, športové autá značky Rolls-Royce sú zdrojom oneskoreného uspokojenia, pretože trávia mesiace v starostlivých rukách remeselníkov spoločnosti, kým vyjdú z továrne v anglickom Goodwoode a ďalej k svojim trpezlivo čakajúcim majiteľom. Celý tento proces trvá cielených 12 až 15 mesiacov.

Dopyt po prvom elektromobile spoločnosti, Rolls-Royce Spectre, však podľa generálneho riaditeľa Torstena Müllera-Ötvösa prekračuje toto obdobie kvôli silnému dopytu. “Ak by ste si objednali dnes, pravdepodobne prevezmete dodávku v roku 2025,” povedal Müller-Ötvös pre InsideEVs počas mediálnej akcie v Concorso D’Eleganza Villa D’Este v talianskom jazere Como. “Náš zámer [je 15 mesiacov], áno? V strednodobom až dlhodobom horizonte by sme samozrejme mohli vidieť prudké nárasty, ale mojím zámerom nie je, aby naši klienti museli čakať mnoho rokov, kým si prevezmú svoje luxusné, športové auto Rolls-Royce.”

“Klienti v luxusnom segmente neocenia čakacie doby dlhšie ako dva roky, tri roky, štyri roky, päť rokov, alebo dokonca povedzme ‘Sme vypredaní ešte predtým, ako je auto na zemi’ alebo čokoľvek iné. Myslím si, že je to v každom prípade zlé plánovanie výroby, nič iné,” dodal generálny riaditeľ Rolls-Royce.

Müller-Ötvös tiež poukázal na skúsenosti, ktoré sa spoločnosť naučila so svojimi predchádzajúcimi elektrickými konceptmi, 102EX a 103EX, ktoré formovali model Rolls-Royce Spectre ako je sériový model.

“Naučili sme sa veľa o dojazde. Naučili sme sa veľa o časoch nabíjania,” povedal Müller-Ötvös. “Bolo jasné, že nemusíme byť jednotkou s nehoráznym dojazdom alebo čímkoľvek iným, ale dojazd 500 km je pre našich klientov úplne postačujúci. Dalo nám to tiež správnu logiku veľkosti batérie,” dodal. “Koľko toho musíme urobiť, pokiaľ ide o tvar tela? Ako by malo vyzerať celé auto? Je to veľmi jemná rovnováha medzi dojazdom, veľkosťou batérií a potom tým, aké kompromisy zrazu dostanete s celým dizajnom auta.”

Müller-Ötvösove komentáre k štýlu sú obzvlášť zaujímavé vzhľadom na to, ako Spectre prehodnocuje tradičné prvky značky Rolls-Royce, ako je ikonická mriežka chladiča Pantheon, ktorá má rozpoznateľný nádych, spolu s niektorými zmenami interiéru.

“Naším jasným rozhodnutím bolo, že chceme zachovať mriežku chladiča Pantheonu, pretože je to taký významný kus značky Rolls-Royce,” vysvetlil Müller-Ötvös. “Táto mriežka chladiča je veľmi odlišná od tej, ktorú sme kedy videli na Rolls-Royce. Lopatky sú tvarované tak, aby vietor dokonale krúžil okolo vozidla a už nechodil na chladiace účely ako kedysi.”

V dôsledku toho Müller-Ötvös potvrdil, že Spectre je najaerodynamickejšie efektívny Rolls-Royce všetkých čias a dodal: “Všetci klienti, ktorí si ho objednali, sú z toho samozrejme veľmi nadšení.”

zdroj: motor1.com