Najlepšie a najhoršie farby auta z hľadiska hodnoty pri predaji29. Apríl 2021

Nielen pre luxusné, športové autá platí, že farba je veľmi dôležitá. Zákazníci si často vyberajú farbu podľa vlastného vkusu, resp. podľa určitých trendov a nepozerajú na to, ako farba ovplyvní hodnotu auta pri ďalšom predaji.

Spoločnosť iSeeCars analyzovala predaje vozidiel od roku 2017 do roku 2020, pričom išlo o viac ako 6 miliónov transakcii a snažila sa zistiť vplyv farby na prepad ceny pri ďalšom predaji. Ukázalo sa, že niektoré zašité klišé sú prežité a niektoré trendy úplne menia pohľad na farby nielen luxusných, športových automobilov.

Z pohľadu hodnoty pri predaji vyšla najlepšie žltá farba, ktorá pri predaji stratila len 20,4% hodnoty. Veľkým prekvapením je aj béžová farba, ktorá skončila na druhom mieste s prepadom ceny len o 22,8%. Pokiaľ ide o priemernú stratu, majú žltá a béžová farba takmer polovičný prepad ceny. Medzi najobľúbenejšie farby už tradične patrí čierna, biela a šedá, ktoré sa v prepade ceny pohybujú okolo priemeru.

Medzi farby, ktoré zaznamenali najhorší prepad ceny patrí zlatá poklesom 45,6%. Vozidlá s hnedou farbou klesli o 42,1% a fialové o 41,2%. Zaujímavým zistením je aj fakt, ktorá farba je najlepšia pre jednotlivé kategórie automobilov a ich čo najmenší prepad ceny. Červená vládne kabrioletom, modrá je pre rodinné autá a biela pre pracovné.

zdroj: motor1.com