Novinky

Na elektro-ofenzívu vynaloží Mercedes-Benz 11 miliárd eur19. Február 2018

Takmer 11 miliárd eur plánuje v najbližších rokoch koncern Daimler vynaložiť na rozvinutie elektro-ofenzívy. Do roku 2022 plánuje elektrifikovať celé portfólio značky Mercedes-Benz a súčasne podporiť globálnu sieť na výrobu akumulátorov.

Počas najbližších troch rokov tak má značka s hviezdou v rámci elektrifikácie portfólia ponúkať pre každý konštrukčný rad aspoň jednu elektrifikovanú alternatívu pri viac ako 50 elektrifikovaných variantoch vozidiel. Z toho vyše desať modelov, vrátane luxusných, športových automobilov Mercedes-Benz, na čisto elektrický pohon.

„Naše elektrické vozidlá vyrábame v šiestich závodoch na troch kontinentoch“, konštatuje Markus Schäfer, člen predstavenstva divízie Mercedes-Benz Cars, zodpovedný za riadenie výroby a zásobovacieho reťazca. Ako ďalej pripomína: „kľúčovými komponentmi a srdcom elektrických vozidiel sú akumulátory. Preto si svoje akumulátory vyrábame sami a v bezprostrednej blízkosti našich závodov na výrobu vozidiel. Sme tak na celom svete optimálne pripravení rýchlo reagovať na dopyt našich zákazníkov“.

V roku 2018 okrem iného Daimler dokončí druhý závod na výrobu akumulátorov so sídlom v meste Kamenz a zintenzívni prípravy na spustenie výroby modelu EQC, prvého plne elektrického, luxusného, športového auta kategórie SUV, v závode Mercedes-Benz v Brémach. Výroba modelu EQC sa začne v roku 2019.


Porsche a Audi vyvíjajú spoločnú elektrickú platformu18. Február 2018

Automobilky Audi a Porsche spolu vyvíjajú novú platformu PPE (Premium Platform Electric), ktorá bude slúžiť pre všetky elektrické, luxusné, športové autá Audi a Porsche.

Nejde síce o žiadne revolučné partnerstvo, keďže obe automobilky patria do koncernu VW, každopádne prinesie obom automobilkám svoje výhody. Šéf Porsche Oliver Blume k tomu povedal, že samostatný vývoj takejto platformy by bol pre Porsche o 30% drahší. Rupert Stadler z Audi potvrdzuje, že nová platforma je kľúčovou súčasťou budúcnosti luxusných, športových automobilov Audi na elektrický pohon.

Isté je, že aj keď to nebude hneď, budúcnosť automobilov je v elektrickom pohone. Prechod na nový pohon nemusí byť jednoduchý, keď si uvedomíme, že viac ako sto rokov je konvenčný spaľovací motor súčasťou výrobného myslenia automobiliek. Výroba väčšieho počtu vozidiel s elektrickým pohon, či už na batérie alebo z palivových článkov, bude znamenať prehodnotenie celého výrobného procesu.

Súčasné vozidlá na elektrický pohon vychádzajú zo štandardných konvenčných automobilov, do ktorých bola implementovaná batéria. Nová platforma PPE je vyvíjaná kompletne pre luxusné, športové autá Porsche a Audi na elektrický pohon, pričom projekt sa snaží rozšíriť platformu na širšie spektrum modelov, vrátane SUV. Po kompletnom vývoji by nová platforma mala ušetriť náklady obom automobilkám a tiež výrazne zrýchliť vývoj nových luxusných, športových automobilov.

Prvé luxusné, športové autá Porsche a Audi vychádzajúce z platformy PPE by mali prísť do predaja na konci roka 2021. Ešte predtým ale Porsche predstaví svoje elektrické Porsche Mission E a Audi ukáže nový model E-Tron.

zdroj: motor1.com


Najlepší januárový predaj Mercedes-Benz17. Február 2018

mercedes logoV januári 2018 bolo dodaných rekordných 193 414 (+8,4 %) osobných, luxusných, športových automobilov značky Mercedes-Benz. Pre značku s hviezdou spoločnosti Daimler to znamená najlepší začiatok roku, potvrdenie pozície najpredávanejšej prémiovej značky a bezproblémový nástup do siedmeho rekordného roku za sebou. Počas januára 2018 si značka Mercedes-Benz udržala pozíciu lídra spomedzi luxusných, športových automobilov okrem iného v Nemecku, Veľkej Británii, Portugalsku, Južnej Kórei, Austrálii, na Taiwane, v USA, Kanade a Brazílii.

“S odbytom viac ako 193-tisíc vozidiel Mercedes-Benz sme dosiahli najúspešnejší štart roku v histórii spoločnosti, ktorý emočne začne s prezentáciou nového Mercedesu-Benz G,” vyzdvihuje Britta Seeger, členka predstavenstva spoločnosti Daimler zodpovedná za predaj v divízii Mercedes-Benz Cars a dodáva: „som rada, že sme si stanovili štandard nielen v oblasti predaja, ale tiež napríklad s novým konfigurátorom vozidiel značky smart s 3D vizualizáciou vozidla v reálnom čase. To dáva našim zákazníkom inovatívnu platformu, na ktorej môžu konfigurovať svoje budúce vozidlo. ”

Januárové predajné rekordy dosiahla značka Mercedes-Benz v Európe: 65 286 vozidiel (+5,9 %) i v Nemecku 21 907 vozidiel (+21,6 %), rovnako ako napríklad v Španielsku, Portugalsku, Poľsku a Švédsku. Dvojciferné nárasty pokračovali v ázijsko-tichomorskom regióne (+14,4 %), vrátane Číny (16,4 %). Región krajín Severoamerického združenia voľného obchodu (NAFTA) si v januári udržiaval zhruba rovnakú úroveň odbytu (-1,8 %), obdobne ako tiež Spojené štáty (-0,9 %).

V januári pokračoval rast dopytu (+9,9 %) po vozidlách SUV značky s hviezdou. Nová luxusná, športová limuzína Mercedes-Benz S (+25,3 %) či Trieda E (+10,4 %) zaznamenala rekordnú januárovú hodnotu odbytu. V Nemecku sa darilo (osobitne elektrickým modelom), ďalšej značky Daimleru: mestským vozidlám smart (+30,3 %).

Do roku 2018 vstúpila značka Mercedes-Benz na novej úrovni interakcie so zákazníkmi, ktorú prináša napríklad nový inteligentný virtuálny asistent Ask Mercedes alebo už populárna aplikácia a adaptér Mercedes me. Aktuálne má hviezdna značka aj takmer 100 miliónov fanúšikov na sociálnych sieťach, pričom na Instagrame zaznamenala vlani viac ako 300 miliónov interakcií čím sa stala značkou s najväčším počtom lajkov a komentárov na tejto sociálnej sieti.


ABT vylepšilo luxusný, športový crossover Audi SQ516. Február 2018

Bavorský úpravca luxusných, športových automobilov ABT prichádza zo špeciálnym balíčkom pre crossover Audi SQ5, ktorý by mohol byť náhradou do doby, než Audi predstaví vrcholnú verziu Audi RS Q5.

Balíček ABT obsahuje pomerne komplexnú úpravu exteriéru, ktorá sa vyznačuje rozšírenými blatníkmi, doplnenými otvormi na prívod vzduchu, širokými okrajmi vrátane prahov.

Zadná časť prešla niekoľkými zmenami, pričom najviditeľnejšou je nový výfukový systém s koncovkami výfukov z uhlíkových vlákien. Tie nahradia štandardné chrómové koncovky. Výfukový systém nadväzuje na difúzor, ktorý v kombinácii s výrazným strešným spojlerom posilňuje charakter tohto luxusného, športového auta.

ABT pre luxusné, športové autá Audi SQ5 ponúka celý rad originál diskov ABT, ktoré sú v rozmedzí 20-22 palcov. Nové pruženie umožňuje zníženie podvozku až o 60 mm, či sa tento crossover dostáva skôr do pozície hatchbacku. ABT ale hovorí, že nejde len o dizajnovú stránku, ale znížený podvozok zlepšuje jazdné vlastnosti.

Balíček ABT pre Audi SQ5 obsahuje aj vylepšený výkon. Štandardne má Audi SQ5 pod kapotou preplňovaný motor V6 o objeme 3.0 litra, ktorý generuje výkon 354 HP a krútiaci moment 500 Nm. ABT ponúka úpravu s výkonom až 425 HP a krútiacim momentom 550 Nm.

Vylepšený výkon by mal mať vplyv aj na jazdné výkony, takže sa dá očakávať výrazne lepšie zrýchlenie z 0-100 km/h (štandardne 5.4 sekundy). Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h.

ABT nezverejnil fotky interiéru, každopádne luxusné, športové autá Audi SQ5 od ABT obsahujú doplnky z uhlíkových vlákien, vrátane tlačidla start/stop alebo krytu rýchlostnej páky. Podlahu samozrejme pokrývajú koberce s logom ABT.

zdroj: motor1.com


Nový Mercedes-Benz C15. Február 2018

Po štyroch rokoch od uvedenia prešla aktuálna generácia Mercedes-Benz C (sedan i kombi) výraznou inováciou exteriéru, interiéru, rozšírením asistenčných jazdných a bezpečnostných systémov so zlepšenými funkciami, pričom už dokáže jazdiť aj čiastočne automatizovane. Svoje okolie rozpoznáva pomocou radaru na vzdialenosť až 250 m smerom dopredu, 40 m do strán a 80 m dozadu a pomocou kamery až do 500 m smerom dopredu, z toho 90 m v 3D. Sériovo dostali nové luxusné, športové autá Mercedes-Benz C okrem iného diamantovú masku chladiča, nanovo navrhnuté predné nárazníky, halogénové svetlomety s novým vnútorným dizajnom a integrovaným denným osvetlením s LED, štartovaciu funkciu KEYLESS-GO s novým dizajnom tlačidla a kľúča od vozidla. Novinke nechýba ani možnosť dotykového ovládania na volante alebo na stredovej konzole (a tiež hlasom) funkcií združeného prístroja a celého infotainmentu (vrátane systému DISTRONIC a tempomatu).

Na želanie sú v tomto luxusnom, športovom aute odteraz napríklad: vysokovýkonné svetlomety s LED či plne digitálny združený displej s uhlopriečkou 12,3 palca a v rozlíšení až 1 920 x 720 pixlov alebo aj ENERGIZING, ktorý prepája rôzne komfortné systémy vo vozidle a tiež bezdrôtový systém nabíjania zariadení so štandardom Qi. Ponuku obohacuje výbava AMG Line, exteriéry EXCLUSIVE i AVANTGARDE. Od výbavy a motorizácie zároveň závisia tvary zadného nárazníka; ich geometria, ozdobné prvky a koncovky výfukov. Balík exteriér AMG má aj spojler predného nárazníka s novou geometriou a vzadu novo navrhnutú vložku so vzhľadom difúzora.

Prvý raz má Mercedes-Benz C v ponuke tiež svetlomety MULTIBEAM LED s diaľkovým svetlom s ultradosvitom, balík viackrivkových sedadiel i nové metalízované laky karosérie: mohavskú striebornú a smaragdovú zelenú či v závislosti od vyhotovenia aj nové farby interiéru: magmovú sivú/čiernu ako aj sedlovú hnedú.


Darček na Valentína v podobe McLaren 570S Spider14. Február 2018

Niekto na svete sa môže tešiť na vskutku bohatého Valentína. Podľa McLaren zadal jeden ´´nevyliečiteľný romantik´´ dodanie luxusného, športového auta McLaren 570S Spider na špecifické dátum 14. februára.

Krásny McLaren 570S Spider má na sebe rubínový odtieň farby Vermillion Red z palety McLaren Elite. Okrem červených pruhov na pneumatikách Pirelli P Zero su v červenej farbe aj brzdové strmene. Interiér je ladený v kombinácii Apex Red a Jet Black kože Nappa a doplnkov Alcantare Carbon Black. Na volante je tiež koža Apex Red, ktorá ladí s bezpečnostnými pásmi v rovnakej farbe. Z uhlíkových vlákien je stredový panel, prahy a tiež výplne dverí.

Strecha tohto luxusného, športového auta je v tmavo šedej farbe Palladium, ktorú doplňuje kryt z uhlíkových vlákien z dielne MSO. Z uhlíkových vlákien sú aj vložky na dverách, časti zadného veka, zadný nárazník a zadný spojler.

Luxusné, športové autá McLaren 570S Spider majú pod kapotou biturbo motor V8 o objeme 3.8 litra, ktorý zvládne zrýchlenie z 0-100 km/h za 3.1 sekundy. Maximálna rýchlosť modelu je 315 km/h.

zdroj: motor1.com


Nový Mercedes-Maybach (2019) je ešte luxusnejší13. Február 2018

Pokiaľ je pre niekoho nový Mercedes-Benz S málo luxusný, prichádza automobilka s vylepšenou verziou luxusného, športového auta Mercedes-Maybach (2019). Nová vrcholná verzia Mercedes-Maybach bude mať premiéru na autosalóne v Ženeve.

Vylepšená verzia Mercedes-Maybach (2019) sa odlišuje od štandardného sedanu novou mriežkou, ktorá používa vertikálne lamely namiesto horizontálnych. Nové je aj kovové obloženie okolo spodnej časti.

Najväčšia zmena je však viditeľná z profilu. Luxusné, športové autá Mercedes-Maybach (2019) majú dĺžku 5.461 mm a rázvor 3.365 mm. Maybach je tak o 25 cm dlhší ako štandardná verzia Mercdes-Benz S Long. To prináša dostatok miesta hlavne pre cestujúcich vzadu.

Luxusné, športové autá Mercedes-Maybach (2019) budú k dispozícii aj s voliteľnou dvojfarebnou kombináciou exteriéru. Mercedes bude ponúkať deväť voliteľných kombinácii.

Nový Mercedes-Maybach (2019) ide do predaja v dvoch pohonných jednotkách. Mercedes-Maybach S560 4MATIC má pod kapotou preplňovaný motor V8 o objeme 4.0 litra, ktorý generuje výkon 463 HP a krútiaci moment 700 Nm. Auto dokáže zrýchliť z 0-100 km/h za 4.8 sekundy. Vrcholná verzia luxusného, športového auta Mercedes-Maybach S650 ide do predaja s preplňovaným motorom V12 o objeme 6.0 litra s výkonom 621 HP a krútiacim momentom 1.001 Nm.

Interiér nového Maybachu ponúka dizajnové, farebné kombinácie Armagnac Brown/Black, Savann Beige/Black. Čierna koža Nappa je na želanie dodávaná s medeným, zlatým alebo platinovým stehom. Cestujúci vzadu majú oproti štandardnému modelu Mercedes-Benz S aj viac osvetlenia.

zdroj: motor1.com


Elektrický Volkswagen I.D. ponúkne dojazd až 600 koní12. Február 2018

Nové, luxusné, športové autá na elektrický pohon Volkswagen I.D. pôjdu do výroby koncom roka 2019 v závode Zwickau v Sasku, pričom prví dodávky zákazníkom sú naplánované na rok 2020.

Päťdverový, päťmiestny hatchback bude prvým modelom VW čisto na elektrický pohon a tiež prvým členom rodiny I.D. postavenej na platforme MEB. VW má s novou radou I.D. odvážne plány, keďže predpokladá predaj až 100.000 týchto luxusných, športových automobilov za rok. Model sa pritom nebude ponúkať v Severnej Amerike.

Predbežné špecifikácie naznačujú, že dojazd nového Volkswagenu I.D. by mal byť 400-600 km. Motor by mal mať výkon 125 kW a pohon zadnej nápravy (možnosťou by mal byť aj pohon 4×4).

Nový Volkswagen I.D. mal zrýchliť z 0-100 km/h za menej ako 8 sekúnd. Očakáva sa maximálna rýchlosť auta 160 km/h. Podľa VW príde toto nové elektrické auto na trh s dostupnou cenou.

Podľa VW by mal mať nový Volkswagen I.D. vynikajúcu ovládateľnosť a v neskoršej fáze aj autonómne jazdné schopnosti. Model príde s novým dizajnovým jazykom, pričom koncept modelu je dlhší, širší a aj vyšší ako Volkswagen Golf. Priestorovo by mal model reprezentovať skôr Volkswagen Passat. Výbava bude obsahovať aj 30 minútové nabíjanie 80% kapacity batérii, pomocou DC Combo.

zdroj: motor1.com


Mercedes-Benz začína merať spotrebu podľa WLTP11. Február 2018

mercedes-logoDo jesene 2018 prejdú všetky luxusné, športové autá značky Mercedes-Benz na meranie spotreby podľa WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure). Reálnejšie výsledky merania spotreby WLTP prinesú prospech zákazníkom.

Merania WLTP sa viac orientujú na reálne dopravné dianie (zahrnujú napríklad dvojnásobnú dĺžku skutočnej jazdy, vyššie rýchlosti či prudšie zmeny jazdy) oproti od roku 1992 až doteraz používanému NEJC (novému európskemu jazdnému cyklu). Podľa WLTP už je certifikované aj nové luxusné, športové auto Mercedes-Benz CLS emisnej triedy Euro 6d-TEMP.

„Zákazníci z WLTP profitujú, pretože poskytuje realistickejšie kritérium porovnávania hodnôt spotreby a emisií rôznych modelov vozidiel,“ ubezpečuje Ola Källenius, člen predstavenstva spoločnosti Daimler, zodpovedný za koncernový výskum a vývoj divízie Mercedes-Benz Cars.

Samotné vozidlá sa zavedením WLTP po technickej stránke nemenia, len sa merajú podľa nových požiadaviek. Nové hodnoty podľa WLTP sa začnú uvádzať v prospektoch a všetkých ďalších publikáciách predbežne od septembra 2018.

Ochranu životného prostredia značka s hviezdou nekončí len optimalizovaním spotreby. Detailne skúma všetky aspekty života vozidla: od produkcie surovín cez výrobu a jazdnú prevádzku vozidla až po jeho záverečnú recykláciu. Zároveň viacerými spôsobmi, vrátane moderných technológií vo vozidlách či školení pre vodičov, podporuje zákazníkov v predvídavej hospodárnej jazde.


Nový VW Touareg sa predstaví už 23. marca10. Február 2018

A2019-vw-touareg-1utomobilka VW predstaví tretiu generáciu luxusného, športového SUV Volkswagen Touareg už 23. marca v Číne. Automobilka zverejnila skicu ako bude nový model VW Touareg vyzerať, pričom dizajn zodpovedá špionážnym fotografiám.

Podľa oznámenia VW bude
nový Touareg vlajkovou loďou značky, čo sa týka dizajnu a ponúkaných špičkových technológii. Luxusné, športové autá Volkswagen Touareg by mali ponúkať celý rad sofistikovaných asistenčných systémov a pravdepodobne najväčšiu digitálnu prístrojovú dosku vo svojej triede.

2019-vw-touareg-2Nový Volkswagen Touareg
príde s výraznejším dizajnom, ktorý vychádza z väčšieho SUV VW Atlas. Predná mriežka bude prepojená priamo so svetlami a vytvorí tak jednotný vzhľad. Dizajn doplňuje veľa chrómových a leštených prvkov.

Nový Volkswagen Touareg bude stáť na platforme MLB Evo, rovnako ako luxusné, športové autá Porsche Cayenne, Bentley Bentayga a Lamborghini Urus. Objemovo síce nový Touareg podrastie, avšak aj vďaka novej platforme bude mať nižšiu hmotnosť. Motorizácie pre nový Touareg sú zatiaľ tiež neznáme, dajú sa ale čakať štandardné koncernové motory.

zdroj: motor1.com