Maserati GranCabrio Folgore je elektrická strela s výkonom 818 koní16. Apríl 2024

Maserati má nové luxusné, športové auto, pričom je to jeden z mála elektrických kabrioletov na trhu. Model známy ako Maserati GranCabrio Folgore, je alternatíva bez strechy k existujúcemu Maserati GranTurismo Folgore, s ktorým zdieľa hnacie ústrojenstvo a takmer všetko ostatné.

Základy sú dráždivé, aj keď sú zdieľané s GranTurismo. Hnacie ústrojenstvo obsahuje tri motory s permanentným magnetom s radiálnym tokom, každý s vlastným meničom karbidu kremíka. Dve sú vzadu a jedna vpredu. Každý z nich môže podporovať až 300 kilowattov výkonu, čo znamená teoretický špičkový výkon 900 kW (1 207 koní). Batéria bohužiaľ nemôže poskytnúť také množstvo energie, a to ani v krátkom výbuchu. Maserati tvrdí, že maximálny výkon je 818 koní (610 kW) v režime “MaxBoost”. V štandardnej prevádzke je k dispozícii 751 koní.

Batéria je lítium-iónová v tvare T, umiestnená medzi cestujúcimi a za nimi. To umožňuje klasické proporcie GranCabrio, ktoré by pravdepodobne pokazila hrubá batéria namontovaná na podlahe. Balenie je jednotka s kapacitou 92,5 kWh, ale spotrebuje sa iba 83 kWh. To znamená, že Maserati obmedzuje maximálne nabíjacie napätie – a možno aj minimálne vybíjacie napätie – každého článku, čo pravdepodobne predĺži životnosť celého balenia.

Pri rekuperačnom brzdení dokáže balík na krátky čas absorbovať pôsobivých 400 kW. Pokiaľ ide o nepretržité nabíjanie, z výkonnej stanice môže prijať 270 kW, kým sa za 18 minút nabije z 20 až na 80%. Zaujímavé je, že Maserati zrejme pochybuje o dostupnosti nabíjacích staníc, ktoré môžu podporovať 800-voltovú architektúru vozidla. Ako taký má na palube “DC Booster”, ktorý znie ako DC-DC prevodník schopný premeniť nižšie napätie zo staršej stanice na viac ako 800 voltov potrebných na nabíjanie Folgoreho balíčka. Ak sa tento systém použije, môže sa nabíjať výkonom 50 kW. Oveľa lepšie ako nič.

Ďalšie zaujímavé triky s pohonom zahŕňajú pádla na nastavenie úrovne regenerácie vozidla a systém, ktorý vodičovi povie, kedy má regenerovať a kedy dobehnúť, aby maximalizoval dostupný dojazd vozidla, ktorý sa uvádza na 450 km v európskom cykle WLTP.

Luxusné, športové autá Maserati GranCabrio Folgore, podporované dvojitými priečnymi ramenami vpredu a viacprvkovým zavesením vzadu, majú všetky luxusné prvky výbavy, ktoré by ste očakávali. Až 16 reproduktorov v audiosystéme, vyhrievanie sedadiel, ktoré fúka na krk každého cestujúceho, a interiér vhodný pre šesťmiestnu cenovku vozidla. Presná cena auta, ako aj to, kedy dorazí k predajcom, ešte neboli oznámené.

zdroj: motor1.com