Facelift Audi RS Q8 Performance prináša výkon 640 koní29. Jún 2024

Automobilka Audi prichádza s faceliftom aj pre luxusné, športové autá Audi RS Q8. Vrcholné SUV Audi tiež prináša novú verziu Performance, ktorá odráža ostatné luxusné, športové autá s označením RS, ako sú RS4, RS5, RS6 a RS7 Performance. Tu prichádza najsilnejší zo všetkých.

Audi RS Q8 Performance vystrelí až na vrchol výkonnostnej hierarchie pre modely na čistý benzín z Ingolstadtu. S monštruóznym výkonom 640 koní dokonca prekonáva ukončený model Audi R8 s atmosférickým motorom V10. Nové SUV má krútiaci moment 850 Nm z vylepšeného twin-turbo motora V8 o objeme 4.0-litra. Je to dostatok energie na zrýchlenie z 0-100 km/h za 3.6 sekundy pred dosiahnutím maximálnej rýchlosti 315 km/h.

Novo pridaný výkon pomohol Audi oholiť takmer šesť sekúnd z času na kolo na Nürburgringu starého Audi RS Q8. Nový Performance sa zároveň stáva najrýchlejším sériovo vyrábaným SUV v okolí Zeleného pekla. Pretekársky a vývojový jazdec Frank Stippler dokončil kolo na Nordschleife za 7 minút a 36,69 sekundy, aby zosadil z trónu Porsche Cayenne Turbo GT (7:38,92), čím zlepšil rekord o viac ako dve sekundy.

Ten istý jazdec tiež nedávno pomohol Audi získať titul najrýchlejšieho sériovo vyrábaného kompaktného vozidla na slávnej nemeckej trati s nadchádzajúcim sedanom Audi RS3 (2025).

Audi bude stále predávať bežné, luxusné, športové autá Audi RS Q8 s motorom V8 vytočeným na podstatne nižších 600 koní, čo je o 40 koní menej ako špičkový model Performance. Držanie sa základného modelu znamená, že strácate aj krútiaci moment. To neznamená, že bežná RS Q8 je pomalá, pretože šprint z 0-100 km/h zvládne za 3,8 sekundy, čo je len o dve desatiny sekundy pomalšie ako nový variant. Najvyššia rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h, ale obmedzovač môže byť uvoľnený až na 290 km/h alebo 315 km/h.

Dynamické duo zdedilo štýlové zmeny, ktoré sme videli minulý rok na modeloch Q8 a SQ8, ale je tu iná voštinová predná maska. Vzor sa rozširuje aj na zväčšené prívody vzduchu, aby modely RS získali agresívnejší vzhľad. V súlade s najšportovejšími vozidlami Audi sú vzadu oválne koncovky výfukov. Keď už hovoríme o tom, model Performance dostane novo vyvinutý ľahší výfuk so zníženým protitlakom a hlbším zvukovým sprievodom. Voliteľný športový výfukový systém RS prináša ešte väčšiu hlučnosť.

Audi RS Q8 vyzerá inteligentne s Matrix LED svetlometmi a laserovými diaľkovými svetlami, zatiaľ čo zadné svetlá OLED majú päť prispôsobiteľných svetelných podpisov. Ak sa cítite dobrodružne, Audi ponúka matné zlaté 23-palcové originál disky Audi s pneumatikami 295/35. Keramické brzdy sú k dispozícii za príplatok a dodávajú sa so 440 mm prednými a 370 mm zadnými kotúčmi. K dispozícii je pozoruhodný lak Sakhir Gold spolu s novo pridanými modrými farbami Ascari Blue a Chili Red.

Tieto špičkové, luxusné, športové autá Audi RS Q8 sa dodávajú s perforovanými športovými sedadlami s voštinovým prešívaním. Audi obaľuje volant do Alcantary a používa mikrovlákno z recyklovaných fliaš pre volič prevodovky a ďalšie oblasti. Pre väčšie pohodlie je štandardom adaptívne vzduchové odpruženie, ktoré dokáže nastaviť výšku jazdy až o 3,5 palca. K dispozícii je dokonca aj elektromechanická aktívna stabilizácia nakláňania a riadenie zadných kolies.

Luxusné, športové autá Audi RS Q8 idú v Nemecku do predaja za cenu 141.900,- EUR, kde sa model Performance bude predávať od 155.700,- EUR.

zdroj: motor1.com