Aston Martin zmenil názor, benzínové autá bude predávať do r. 203012. Apríl 2024

Takmer všetci výrobcovia automobilov prehodnocujú svoje stratégie v oblasti elektromobilov, vrátane spoločnosti Aston Martin. Spoločnosť nedávno odložila uvedenie svojho prvého batériového elektrického vozidla z roku 2025 na rok 2027 a teraz výkonný predseda spoločnosti očakáva, že bude pokračovať v predaji benzínových, luxusných, športových automobilov Aston Martin do roku 2030, pretože to je to, čo jej zákazníci chcú.

Šéf spoločnosti Lawrence Stroll povedal pre Autocar, že kupujúci Aston Martin chcú luxusné, športové autá so “zvukmi a vôňami” zo spaľovacích motorov a verí, že pre ne bude vždy existovať trh, čo je jeden z dôvodov, prečo automobilka odkladá svoj elektromobil. Povedal publikácii, že existuje väčší humbuk ako spotrebiteľský dopyt po elektromobiloch v cenovej hladine Aston Martin, ale dodal, že dôjde k prechodu na elektrickú energiu. Bude to trvať dlhšie, ako sa plánovalo.

Tieto budúce luxusné, športové autá Aston Martin so spaľovacím motorom však budú vybavené určitou elektrifikáciou. Automobilka teraz výrazne investuje do plug-in hybridnej technológie pre svoje motory V8 a V12. To jej pomôže splniť čoraz prísnejšie emisné normy a zároveň zvýšiť výkonnosť svojich produktov a Stroll povedal, že ich bude predávať, kým nebudú zakázané.

Prechod priemyslu na BEV naďalej čelí výzvam. Klesajúci a nekonzistentný dopyt, vysoké ceny a nedostatok nabíjacej infraštruktúry naďalej bránia prijatiu na mnohých miestach, čo stavia výrobcov automobilov do ťažkej pozície, pretože niektoré trhy prechádzajú na elektromobily rýchlejšie ako iné.

V USA bol predaj elektromobilov počas prvých troch mesiacov roka zmiešaný. Spoločnosť Volvo zaznamenala v prvom štvrťroku 2024 pokles predaja elektromobilov o 65 %, zatiaľ čo dodávky modelu Mustang Mach-E vyskočili o 77 %. Predaj v prvom štvrťroku však tiež odhalil boom hybridov, keď novo upravený Prius zvýšil svoj predaj o 138 %. Hybridy Volvo vzrástli o 45 %, takže Aston Martin sa zdá byť správny so svojím plánom investovať do PHEV ako iné špičkové značky, ako napríklad luxusné, športové autá Lamborghini.

zdroj: motor1.com