Tento krásny koncept Pagani je poctou modelu Zonda13. Apríl 2024

Je ťažké uveriť, že pôvodné luxusné, športové autá Pagani Zonda debutovali už na autosalóne v Ženeve v roku 1999. Pagani ešte v roku 2022 pracoval na Zondase. V roku 2024 je tu ďalšia. No nie celkom. Alisea označuje 25th výročie epického superšportu a zatiaľ čo Pagani bol zapojený do projektu, Istituto Europeo di Design (IED) urobil ťažké zdvihnutie.

Model v mierke 1:1 napísali študenti magisterského kurzu na IED v Turíne, ktorí prišli s nádherným, čistým dizajnom. Hladké povrchy boli maximalizované odstránením veľkých vetracích otvorov a lopatiek, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na vysokovýkonných, luxusných, športových automobiloch. Vypuklé podbehy kolies zvýrazňujú zakrivenú siluetu jednorazového vozidla, ktoré je presne také široké ako Zonda.

Pagani Alisea je o niečo dlhšia ako jej zdroj inšpirácie a sedí nižšie k zemi. Je vysoký iba 106 cm a má baldachýn inšpirovaný vytrvalostnými pretekárskymi vozidlami skupiny C z roku 1980. V porovnaní so Zondou sú známe vysoko namontované zrkadlá zoštíhlené, aby sa dosiahol elegantnejší profil bez použitia fotoaparátov. Charakteristické štvorité svetlomety majú modernejší vzhľad, zatiaľ čo zakrivené zadné svetlá pripomínajú traťovú Zondu R.

Celkovo vyzerá Alisea skrotnejšie ako Zonda, pretože sa vyhýba komplikovanému aerodynamickému balíku, ktorý sa nachádza na nespočetných verziách stroja poháňaného motorom AMG V12. Pagani Huayra, ktoré prišlo po sebe s vlastným viacnásobným spinoffom, prijalo podobný štýl. Tretí model talianskej exotickej značky, Pagani Utopia, nie je veľkým odklonom, pokiaľ ide o štýl, aj keď je ponúkaný ako úplne nové, luxusné, športové auto.

Alisea je, žiaľ, jedinečná záležitosť. To znamená, že nebudeme príliš prekvapení, ak Pagani prijme nejaké dizajnové prvky, ak by bol bohatý kupujúci ochotný zaplatiť obscénnu sumu peňazí za jedinečné auto. Ak si ho môžete kúpiť, Pagani ho pravdepodobne postaví, o čom svedčí nespočetné množstvo špeciálov Zonda, ktoré sme videli za posledných pár desaťročí.

zdroj: motor1.com