Takto vyzerá ´´nahé´´ Bugatti Bolide bez panelov karosérie12. September 2023

Bugatti by chcelo, aby ste vedeli, že Bolide je viac než len luxusné, športové autá Bugatti Chiron obmedzené na okruh, pretože talentovaní ľudia z Molsheimu navrhli nový monokok z uhlíkových vlákien. Nielen, že je tuhší a pevnejší, ale bol tiež vyvinutý tak, aby spĺňal predpisy LMH a LMDh pre vytrvalostné pretekárske vozidlá. Ďalšie zmeny boli potrebné na splnenie rôznych požiadaviek na nárazové skúšky, ktoré musí spĺňať traťové vozidlo v porovnaní s cestným modelom.

Nové obrázky Bolide ukazujú auto nahé v tom zmysle, že mu chýbajú panely karosérie, aby lepšie ukázali monokok. Vyzerá ako vystrihnutý z filmu Mad Max a je pôsobivo robustný. Na získanie schválenia pečiatky od FIA muselo Bugatti prejsť testom, ktorý zahŕňal použitie zaťaženia 7,5 metrických ton na stĺpik A bez prekročenia priehybu 50 milimetrov v mieste, kde bolo zaťaženie aplikované. Okrem toho konštrukcia okolo polomeru 100 mm tohto bodu musela tiež znášať toto veľké zaťaženie.

Bugatti Bolide počas testu nevykazoval žiadne praskliny a prešiel aj inými hodnoteniami s lietajúcimi farbami. Pri teste prevrátenia bolo na stĺpik B aplikovaných neuveriteľných 12 ton. V inom teste bolo na monokok z uhlíkových vlákien aplikované pozdĺžne zaťaženie 6 ton, aby sa napodobnilo prevrátenie končiace nárazom zozadu s bariérou.

V porovnaní so “štandardným” modelom je mohutný 8,0-litrový motor W16 so štyrmi turbodúchadlami umiestnený o 60 mm ďalej vpredu v automobile, ktorý má suchú hmotnosť iba 1 450 kg. Výkon musí byť úplne úžasný, keď vezmete do úvahy túto nízku pohotovostnú hmotnosť a masívny výkon 1 577 koní a krútiaci moment 1 600 Nm. Všetko to smeruje k štyrom kolesám so stredovým zámkom, ktoré sú obklopené na mieru vyrobeným pneumatikou Michelin Pilot Sport. Systém AWD má elektronicky riadené diferenciály na optimálne rozdelenie obrovského výkonu.

V prípade, že sa niečo strašne pokazí, Bugatti Bolide je dodávaný s vojenským hasiacim prístrojom. Vodič a spolujazdec sú objatí šesťbodovým popruhovým systémom schváleným FIA a sedia na sedadlách kompatibilných s LMH so systémom HANS pre väčšiu bezpečnosť.

Luxusné, športové autá Bugatti Bolide sú dlho vypredané, séria je obmedzené na 40 kusov a prví zákazníci dostanú svoje autá v roku 2024. Spolu s roadsterom Bugatti Mistral obmedzeným na 99 exemplárov (tiež vypredané) sú to posledné vozidlá W16, pretože náhrada Chiron sa zmenší na neznámu hybridnú pohonnú jednotku.

zdroj: motor1.com