Rekordný predaj zaznamenal v roku 2021 aj Mercedes-Benz G9. Január 2022

Aj napriek problémov s nedostatkom čipov, zaznamenal Mercedes-Benz historicky najvyšší predaj svojich luxusných, športových automobilov Mercedes-Benz G. V roku 2021 automobilka predala celkove 41.174 vozidiel Mercedes-Benz G. Ide o historicky najlepší predaj od roku 1979, kedy sa do predaja dostal prvý model Mercedes-Benz G (W460).

Rok 2022 by mohol byť ešte lepší, keďže sa do predaja dostanú luxusné, športové autá Mercedes-Benz G Facelift a tiež vysokovýkonný model 4×4 s portálovými nápravami a vyššou svetlou výškou. Nie je úplne jasné, do akej miery ovplyvnia problémy s dodávkami čipov celkový predaj, každopádne dopyt by mal byť mimoriadne silný. Vzhľadom na to, že luxusné, športové autá Mercedes-Benz G sa predávajú s vysokými cenami, musí ísť pre automobilku o jeden najziskovejších modelov. Pravdepodobne preto Mercedes tlačí obmedzenú produkciu čipov aj do tohto modelu, kde sú najvyššie ziskové marže.

Aktuálne má Mercedes-Benz naprieč trhmi v predaji luxusné, športové autá Mercedes-Benz G s benzínovými a dieselovou motorizáciou. Automobilka už potvrdila aj verziu s nulovými emisiami, ktorá by mala prísť v roku 2024. Produkčná verzia by mala nadviazať koncept EQS predstavený na výstave IAA v Mníchove.

Aj keď Mercedes-Benz G mal najlepší predaj v histórii, ešte úspešnejšie boli luxusné, športové autá Mercedes-Benz S. Vlajková loď Mercedes-Benz sa predávala o 40% lepšie ako v minulom roku, pričom dodávky činili 87.064 kusov. Až 35,5% predaja smerovalo do Číny. Ultra luxusné, športové autá Mercedes-Maybach sa predávali o 50% lepšie, pričom automobilka dodala 15.730 vozidiel. Až 11.000 kusov smerovalo do Číny. Zvýšil sa aj predaj modelov Mercedes-AMG, ktorý vzrástol o 16,7% na 145.979 kusov.

Celkove sa dá povedať, že predaj luxusných, športových automobilov (vrátane Smart) klesol v minulom roku o 5% na 2.093.476 vozidiel. Dopyt po plug-in hybridných modeloch a elektrických modeloch Mercedes-Benz vzrástol o 69,3% na 227.458 kusov.

Mercedes-Benz tiež s potešením oznamuje, že luxusné, športové autá Mercedes-Benz EQS dosiahli predaj 16.370 kusov, pričom elektrický liftback sa začal predávať len v auguste toto roka. Na najsilnejších trhoch v Číne a USA bol tento model predstavený len minulý mesiac, takže predaje budú určite ešte rásť.

zdroj: motor1.com