Taliansko chce zhovievavosť pre výrobcov superšportov8. September 2021

Európska komisia stanovila termín ukončenia predaja vozidiel so spaľovacími motormi na rok 2035, pričom tento zákaz je stále vo fáze návrhu a podlieha dlhému schvaľovaciemu procesu členov EU.

Medzi členmi EU, ktorí v súčasnosti usilujú o zhovievavosť, je Taliansko, ktoré údajne jedná o výnimke pre výrobcov luxusných, športových automobilov. Takéto informácie zazneli od Roberta Cingolani, talianskeho ministra pre ekologickú transformáciu.

Cingolani, ktorý je bývalým neexekutívnym členom predstavenstva Ferrari, uviedol, že skutočne prebieha jednanie s komisiou EU, ako sa budú nové pravidlá o zákaze spaľovacích motorov vzťahovať na výrobcov luxusných, športových automobilov, ktorí vyrábajú výrazne menšie objemy vozidiel než bežné automobilky. Treba poznamenať, že v Taliansku sa vyrábajú luxusné, športové autá Ferrari, Lamborghini alebo Pagani.

Automobilka Ferrari pritom už oznámila, že s navrhovaným zákazom spaľovacích motorov od roku 2035 nemá problém. Predpokladá sa, že Ferrari predstaví svoje prvé, čisto elektrické, luxusné, športové auto už v roku 2025.

Na podobnej ceste je aj Lamborghini, ktoré plánuje hybridizáciu svojich modelov do roku 2024. Čisto elektrické, luxusné, športové auto Lamborghini by potom malo prísť po roku 2025.

zdroj: motor1.com