Audi oficiálne potvrdilo koniec najmenšieho modelu A119. Júl 2021

Známym trendom v predaji automobilov je zväčšujúca sa popularita crossoverov a SUV. V praxi to znamená, že niektoré modelové rady v budúcnosti určite nebudú pokračovať. To je aj príklad najmenšieho modelu Audi A1. Výrobca luxusných, športových automobilov z Ingolstadtu potvrdil, že táto generácia Audi A1 bude posledná.

Šéf Audi Markus Duesmann v rozhovore pre Automotive News potvrdil, že z po konci predajného cyklu súčasnej generácie Audi A1, bude výroba modelu ukončená. Nemusí to samozrejme nutne znamenať, že Audi nebude aj naďalej vyrábať nejaký malý model s logom Audi, každopádne pôjde o model, ktorý nebude využívať spaľovací motor.

Šéf Audi k tomu povedal: ´´Veľmi bude záležať na konečných podmienkach normy Euro 7. Vieme, že ponuka spaľovacích motorov v menších segmentoch bude v budúcnosti pomerne zložitá, keďže náklady budú rásť. Preto nebudeme ponúkať Audi A1. Ak nové pravidlá Euro 7 nebudú tak prísne, umožní nám to investovať do elektrických modelov, čím by sa otváral priestor aj pre malý, elektrický model.´´

V momente ukončenia výroby modelu Audi A1, sa základným modelom značky stane malý crossover Audi Q2. Šéf Audi pritom očakáva, že do roku 2030 budú luxusné, športové autá Audi obsahovať rôzne pohonné jednotky, v závislosti od regiónu kde sa predávajú. Audi si myslí, že v Európe bude predaj luxusných, športových automobilov Audi so spaľovacími motormi predstavovať asi len 20% celkovej produkcie. Situácia bude ale v tomto smere výrazne odlišná pokiaľ sa bavíme o trhoch ako Čína alebo USA.

zdroj: motor1.com