Skúšobný Mecedes-Benz S sa ´´učil´´ jazdiť v rôznych krajinách8. Február 2018

Čiastočne automatizované luxusné, športové auto Mercedes-Benz S skúšobne jazdil päť mesiacov v Nemecku, Číne, Austrálii, Južnej Afrike a USA, kde svoju misiu zakončil na tohtoročnom veľtrhu elektroniky CES v Las Vegas. Počas náročnej cesty po piatich kontinentoch sa toto luxusné auto „učilo“ jazdiť v reálnej premávke za špecifických podmienok danej krajiny, čo je jedna z hlavných úloh na ceste k autonómnemu jazdeniu. Jazdy sa konali v rámci projektu značky Mercedes-Benz: Inteligentná jazda okolo sveta (Intelligent World Drive).

„Projekt Intelligent World Drive jasne dokazuje, že pre autonómne jazdenie sú potrebné rozvojové aktivity a skúšobné jazdy na celom svete,“ objasňuje Ola Källenius, člen predstavenstva spoločnosti Daimler a dodáva: „Automatizované a autonómne vozidlá potrebujú medzinárodný učebný materiál pochádzajúci z reálnej cestnej premávky, ktorý im umožní správne pochopiť dopravné situácie a pripraviť sa na rôzne scenáre.“

Osobitné požiadavky na snímače a algoritmy autonómne jazdiaceho vozidla kladú najmä rozdielne vlastnosti infraštruktúry (vrátane dopravných značiek a vodorovných značení), pravidlá cestnej premávky a správanie iných účastníkov cestnej premávky (napríklad chodcov) v konkrétnej krajine. Pre vývoj vyšších úrovní automatizácie sú dôležité aj mapy s vysokým rozlíšením, na príprave ktorých sa Daimler podieľa.

Všetky informácie a skúsenosti zozbierané v projekte Intelligent World Drive sa použijú pri ďalšom vývoji pokročilejších automatizovaných systémov na ceste k autonómnemu jazdeniu. Testovanie pokročilejších automatizovaných a autonómnych jazdných funkcií v reálnej cestnej premávke a ich následné použitie v sériových luxusných, športových automobiloch Mercedes-Benzsi ale vyžaduje tiež ďalšiu medzinárodnú harmonizáciu právneho rámca.