Pancierový Mercedes-Benz Guard má ochranu priamo z výroby16. November 2019

Luxusné, športové auto Mercedes-Benz Guard znamená vynikajúci komfort, rozsiahle možnosti individuálneho prispôsobenia a integrovaná ochrana najvyššieho stupňa priamo z výroby. Prvým pancierovým vozidlom Mercedes-Benz bola reprezentačná limuzína Pullman typu Nürburg 460 (W 08) predstavená v roku 1928. Toto vozidlo, ako aj objednávka japonského cisárskeho dvora z roku 1930 dvoch pancierových limuzín Pullman typu 770 „Veľký Mercedes“, boli na začiatku týchto jedinečných automobilov. Už viac ako deväť desaťročí dôverujú vlády, korunovaní vládcovia a spoločnosti pancierovým, luxusným, športovým autám so známou hviezdou. Aktuálne modely Mercedes-Benz Guard ponúkajú ochranu najvyššieho stupňa až po klasifikáciu VR10.

Pancierové vozidlá spĺňajú najvyššie triedy ochrany dostupné pre civilné vozidlá a ponúkajú komplexnú všestrannú ochranu. Umožňuje to integrovaná špeciálna ochrana z dielne Mercedes-Benz Guard. Vozidlá z rodiny Guard sú vyvíjané od začiatku spolu s bežnými variantmi. Špeciálne školenie o bezpečnej jazde od značky Mercedes-Benz oboznamuje zákazníkov a šoférov s dynamickými vlastnosťami luxusných, športových automobilov Guard. Toto školenie je zahrnuté v cene vozidla.

Všetky výstužné prvky zo špeciálnej ocele a iných vysokopevných materiálov sú už počas fázy výroby holej karosérie integrované do dutín medzi štruktúrou holej karosérie a vonkajším plášťom a cielene zosilňujú základnú štruktúru. Škáry a prechody materiálov sú opatrené inteligentnými systémami prekrytia materiálov. Spodok vozidla je na príslušných miestach pokrytý pancierom vyvinutým pre vozidlá.

Luxusné, športové autá Mercedes-Benz Guard poháňa výkonný motor V12 s výkonom 390 kW (530 k) a krútiacim momentom 830 newtonmetrov pri 1 900 otáčkach za minútu.

Pre luxusné, športové autá Mercedes-Benz Guard sa dodáva mimoriadny rozsah výbavy, napríklad:
- núdzový systém čerstvého vzduchu, ktorý chráni cestujúcich pred vniknutím dymu alebo dráždivých plynov
- hasiace zariadenie s automatickou spúšťacou funkciou
- výbava pre úrady, ako napríklad sirény, stroboskopické svietidlá a vysielačky
- batéria na núdzové naštartovanie
- poplašný systém v ohrození s jednoduchým ovládaním
- vonkajší komunikačný systém (reproduktor/mikrofón)

K dispozícii sú momentálne tri luxusné, športové autá Mercedes-Benz Guard s certifikáciou VR9 a VR10.

Mercedes-Maybach S 650 Guard (kombinovaná spotreba paliva 18,4 l/100 km, kombinované emisie CO2 421 g/km): ponúka momentálne najvyššiu možnú balistickú triedu ochrany VR10 pre civilné vozidlá a tým pádom je na vrchole civilných vozidiel so špeciálnou ochranou. Od svojej premiéry v roku 2015 je jedinou sériovou limuzínou s touto klasifikáciou priamo od výroby. So svojou dĺžkou 5 462 milimetrov meria o 200 milimetrov viac ako Trieda S sedan s dlhým rázvorom z čoho profitujú najmä cestujúci na zadných sedadlách. Sériová výbava zahŕňa riaditeľské sedadlá vľavo a vpravo či ďalšie exkluzívne detaily. Ponuka možnosti individuálneho prispôsobenia je mimoriadne rozsiahla: želania zákazníka sú najdôležitejšie.

Mercedes-Maybach S 650 Pullman Guard (kombinovaná spotreba paliva 20,6 l/100 km, kombinované emisie CO2 473 g/km): od roku 2018 je na celom svete jedinou reprezentatívnou limuzínou pre štátnikov s pancierovaním od výroby a má balistickú ochranu triedy VR9. Kombinácia mimoriadne veľkorysého priestoru s jedinečnými prvkami výbavy ponúka luxus na najvyššej úrovni. VIP hostia cestujú v smere jazdy na dvoch sériovo dodávaných riaditeľských sedadlách a vychutnajú si najväčší priestor v oblasti nôh v segmente a najkomfortnejšie nastupovanie a vystupovanie. Štyria cestujúci sa usadia tvárou v tvár za deliacou priečkou, ktorá sa spúšťa elektricky. V porovnaní s vozidlami Mercedes-Maybach Triedy S narástla verzia Pullman s dĺžkou 6 500 milimetrov o 1 053 milimetrov. Vďaka výške 1 598 milimetrov, čo je o 100 milimetrov viac štandardná Trieda S, ponúka výrazne viac priestoru na hlavu.

Mercedes-Benz S 600 Guard (kombinovaná spotreba paliva 18,4 l/100 km, kombinované emisie CO2 421 g/km): v roku 2014 bolo prvým vozidlom, ktoré získalo certifikáciu pre balistickú ochranu najvyššieho stupňa triedy odolnosti VR9. Rázvor dlhej verzie 3 165 milimetrov a celková dĺžka 5 255 milimetrov sa starajú o interiér s veľkorysými rozmermi. Aj pre Triedu S je k dispozícii množstvo možností individuálneho prispôsobenia.

Všetky luxusné, športové autá Mercedes-Benz Guard majú certifikácie od Balistického úradu v Ulme a spĺňajú smernicu BRV 2009, znenie 2 (Bullet Resistant Vehicles). Karoséria a sklá musia pritom odolať ostreľovaniu zo zbrane so zodpovedajúcou muníciou s tvrdým oceľovým jadrom. Ochranné opatrenia podľa triedy VR10 odolajú v porovnaní s ochrannými opatreniami triedy VR9 približne o 20 percent väčšej prieraznej sile.

Všetky vozidlá okrem toho účinne chránia svojich cestujúcich proti explóziám trhavín. Na streche, podlahe a stranách spĺňajú kritériá smernice ERV 2010 (Explosive Resistant Vehicles, vozidlá odolné voči výbuchu).

Mercedes-Benz si zachováva exkluzívne postavenie v oblasti osobnej ochrany už viac ako 90 rokov. Sústreďuje sa pritom vždy na najvyššiu možnú osobnú ochranu pre svojich zákazníkov. Už v roku 1928 typ Nürburg 460 účinne chránil cestujúcich pred ostreľovaním a výbuchmi. Mercedes-Benz vyvinul pancierové varianty aj z vozidiel vyššej triedy a reprezentačných vozidiel ako „Veľký Mercedes“ typ 770 a typy 500 a 540 K. Japonský cisár Hirohito si osobne vybral Pullman typ 770 ako vozidlo primerané svojmu postaveniu, ktoré mu bolo dodané v roku 1935 a v súčasnosti je možné ho vidieť v Múzeu Mercedes-Benz. Cisára nasledovali mnohé hlavy štátov a politici. V septembri 1963 bol predstavený pancierový legendárny typ 600.  V roku 1970 narástla v Latinskej Amerike potreba pancierových vozidiel na čo bol odpoveďou typ 280 SEL 3.5. Okrem toho vyrábal Mercedes-Benz pancierové, luxusné, športové autá z konštrukčného radu W 116 v osemvalcovom vyhotovení. Od roku 1980 boli všetky generácie Triedy S (konštrukčné rady 126, 140, 220, 221) a aktuálny model (konštrukčný rad 222) vždy k dispozícii aj vo verzii so špeciálnou ochranou.