Mercedes EQA je elektrický športovec v kompaktnom formáte21. Január 2021

V názve EQA sa skrýva nový vstup do sveta plnoelektrických automobilov od značky Mercedes-EQ. Elektrická estetika dizajnu modelu EQA odkazuje na progresívny luxus značky Mercedes-EQ. Inteligentní asistenti podporujú vodiča v mnohých oblastiach: okrem iného pri predchádzaní nehodám, pri predvídavej a teda mimoriadne efektívnej prevádzkovej stratégii, ako aj pri navigácii s Elektrickou inteligenciou. K tomu sa pridávajú funkcie jedinečné pre luxusné, športové autá Mercedes-Benz, ako Komfort ENERGIZING a MBUX (Používateľský zážitok Mercedes-Benz). EQA je členom úspešnej rodiny kompaktných vozidiel od značky Mercedes-Benz. Ako blízky príbuzný modelu GLA preberá všetky jeho strhujúce vlastnosti a kombinuje ich s efektívnym elektrickým pohonom. Nový model EQA sa bude vyrábať v Rastatte (Nemecko) a Pekingu (Čína). Systém akumulátorov pre EQA dodáva dcérska firma spoločnosti Mercedes-Benz, Accumotive so sídlom v meste Kamenz. Dokonca aj závod na výrobu akumulátorov v poľskom meste Jawor sa pripravuje na výrobu systémov akumulátorov pre kompaktné modely značky Mercedes-EQ. Elektrické SUV bude k dispozícii u európskych obchodníkov na jar roka 2021.

Mercedes-EQ sa usiluje o vedúcu pozíciu v oblasti elektrického pohonu a softvéru vozidla. Na tento účel sme uviedli ambiciózne ciele, pokiaľ ide o vývoj produktov, a rozhodli sme sa pre urýchlené uvedenie nových technológií na trh,” tvrdí Markus Schäfer, člen predstavenstva spoločností Daimler AG a Mercedes-Benz AG; zodpovedný za koncernový výskum spoločnosti Daimler a Mercedes-Benz Cars COO. „Na príklade nového modelu EQA chceme ukázať, ako si predstavujeme e-mobilitu šitú na mieru potrebám našich zákazníkov. Budeme ponúkať celú rodinu modelov EQA s výkonmi od 140 až po 200 kW a s náhonom na predné či všetky kolesá. A pre zákazníkov, ktorí považujú dojazd za mimoriadne dôležitú tému budeme mať v budúcnosti v programe mimoriadnu verziu modelu EQA s dojazdom viac ako 500 kilometrov podľa WLTP[3]. EQA dokazuje, že pri použití osvedčenej architektúry možno dosiahnuť vynikajúci kompromis medzi výkonnosťou, nákladmi a dobou potrebnou na uvedenie na trh.“

Ponuka Mercedes EQA začína s modelom EQA 250 (kombinovaná spotreba elektriny: 15,7 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km)[1] s výkonom 140 kW a dojazdom podľa NEDC na úrovni 486 kilometrov[2]. Dvojvrstvový lítium-iónový akumulátor je konštrukčným prvkom v podlahe vozidla a kapacita jeho energie je 66,5 kWh. Aby boli splnené požiadavky v oblasti zvukového komfortu a komfortu kmitania typické pre značku, bol elektrický pohon komplexne odpojený od podvozku a karosérie. K tomu sa pridáva množstvo izolačných opatrení.

Na Slovensku bude model EQA 250 dostupný už od 51 396,00 eur s DPH. „Progresívny dizajn a intuitívne ovládanie sú dve kľúčové vlastnosti modelu EQA. S týmto modelom ponúkame našim zákazníkom v segmente kompaktných vozidiel po prvýkrát plnoelektrický Mercedes s veľkým dojazdom, ktorý je vhodný na každý deň. Nový model EQA je tým pádom ďalším dôležitým vozidlom na ceste k elektrifikácii všetkých našich segmentov vozidiel,“ hovorí Britta Seeger, členka predstavenstva Daimler AG a Mercedes-Benz AG zodpovedná za odbyt divízie Mercedes-Benz Cars.

„Vďaka MBUX sa z našich luxusných, športovcýh automobilov medzičasom stali mobilní asistenti. V prípade EQA ideme ešte o krok ďalej: v ňom sú do systému MBUX integrovaní inteligentní asistenti, ako navigácia s Elektrickou inteligenciou, čo ešte viac uľahčuje jeho používanie,“ zdôrazňuje Sajjad Khan, člen predstavenstva Mercedes-Benz AG, CASE. „EQA zároveň ukazuje, ako môžeme sa nám podarilo zosúladiť pokrokový a trvalo udržateľný elektrický pohon s kľúčovou hodnotou značky Mercedes-Benz, bezpečnosťou.“