Klimatizácia Bugatti Chiron by zvládla schladiť celý byt13. Júl 2020

O luxusných, športových autách Bugatti Chiron sa toho napísalo už veľa a všetky informácie sú v podstate ohromujúce. Podobne je na tom aj klimatizácia, ktorú v automobilke Bugatti rieši Julia Lemke.

Lemke pracuje pre Bugatti už štyri roky, pričom ako hovorí, jednou z najväčších výziev pri inštalácii klimatizácie do luxusného, športového auta Bugatti je skutočnosť, že každý človek má svoju vlastnú optimálnu teplotu. V tomto smere musí klimatizácia pracovať rýchlo a bez hluku. Je dôležité aby fungovala tak trochu v pozadí, aby sa cestujúci cítili pohodlne a nič si fakticky nevšimli.

Veľkou prekážkou u klimatizácie je rýchlosť. Luxusné, športové autá Bugatti Chiron, Divo a Chiron Pur Sport dosahujú extrémnych rýchlostí a tak je jasné, že systém klimatizácie je iný ako u konvenčných modelov. So zvyšujúcou rýchlosťou nad 250 km/h prijíma kabína len vonkajší vzduch.

Dôležitým faktorom klimatizácie každého auta je predné sklo. Luxusné, športové autá Bugatti majú čelné sklo skoro ploche so sklonom 21.5 stupňa (obvyklé autá majú sklon okolo 30 stupňov), čím sa do kabíny dostáva slnečné teplo. Nehovoriac o verziách Bugatti so systémom Sky View.

K vyriešeniu tohto problému Lemke uviedla, že kompresory klimatizácie pre luxusné, športové autá Bugatti majú chladiacu kapacitu až 10 kW. To by podľa Bugatti malo stačiť na ochladenie bežného bytu s plochou 80 metrov štvorcových.

zdroj: motor1.com