Audi RS Q E-Tron bude štartovať na Rally Dakar 202225. Júl 2021

Automobilka Audi investuje veľké peniaze do vývoja luxusných, športových automobilov na elektrický pohon, čo sa prejavuje aj v motoršporte. Audi pre budúci rok ustúpilo od aktivít Formule E, pričom prostriedky vložilo do vývoja modelu Audi RS Q E-Tron, ktorý sa predstaví na Rally Dakar 2022.

Špeciál na rally Dakar má elektrický motor vpredu a vzadu, ktorý je prevzatý z formulového Audi e-tron FE07 z roku 2021. Pod kapotou sa však ukrýva aj benzínový motor TFSI vypožičaný z DTM, ktorý slúži ako menič energie k nabíjaniu batérie na cestách. Spaľovací motor predlžuje dojazd tohto špeciálu.

Audi hovorí, že benzínový motor pracuje v zvláštne účinnom rozsahu, aby znižoval emisie na menej ako 200 gramov CO2 na každú kWH dodanú do batérie. Motor o objeme 2.0 litra získava potrebnú energiu z 295 litrovej palivovej nádrže umiestnenej 1.1 metra za prednou nápravou (tiež za šoférom).

Prevodník energie tiež obsahuje tretiu motorgenerátorovú jednotku (MGU) pre dobíjanie batérie, zatiaľ čo Audi RS Q E-Tron je silno tlačené vpred. Audi Sport vyvinulo tiež rekuperáciu energie pri brzdení, ktorá sa bežne používa aj v luxusných, športových automobiloch Audi.

Audi RS Q E-Tron ponúka celkový výkon 670 HP a podľa predpisov Rally Dakar bude mať minimálnu hmotnosť 2.000 kg. Audi hovorí, že pri testoch vychádzalo aj z testovania klasických luxusných, športových automobilov Audi na elektrický pohon, pričom aktuálne bude nasledovať aj testovanie na iných vytrvalostných súťažiach.

zdroj: motor1.com